Yüzyılımızda Uzayla İlgili Hangi Gelişmeler Oldu

Sponsorlu bağlantılar
Sponsorlu bağlantılar

Son Yüzyıl İçerisinde Uzay İle İlgili Yaşanılan Gelişmeler Nelerdir

Aşağıdaki yazımızda yüzyılımızda uzayla ilgili hangi gelişmeler oldu konusu ile ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz. Önemli kaynaklardan alınan bilgiler şöyle;

Bilim insanları, deneyde mikrodalgaların bükülmesini sağlayarak bakır bir silindiri ‘görünmez’ hale getirdi.

NTV-MSNBC VE AJANSLAR
Güncelleme: 13:41 ET 20 Ekim 2006 CumaWASHINGTON / LONDRA – Araştırmacılar, bilimkurgunun sınırlarına yaklaşıyor. Henüz daha Uzay Yolu’ndaki gibi insan ışınlanması için erken olsa da, Duke Üniversitesi uzmanları bakır bir silindiri ‘yok etmeyi’ başardı. Yüksek ısıda, ışığı bükünce madde de ortadan ‘kayboluyor’. İdeal bir görünmezlik halinde, gözlemcinin görünmezliğe maruz kalan nesnenin arkasındakileri görebilmesi gerekiyor. Duke Üniversitesi’nde yapılan deneyde ise arka plandaki nesneler biraz da olsa karartı içinde görünüyordu.
Araştırmayı yürüten Duke Üniversitesi’nden David Schurig, bir maddeyi gözlemcinin gözünün görmesini engelleyemeye yetecek bir ışık bükülmesi gerçekleştirdiklerini belirtti. İlk denemede mikrodalganın nesneyle reaksiyona girmesi önlendi.

Mikrodalgaların, nesnenin etrafından dolaştırılması sağlanarak görünmezlik sağlanıyor.

Işık veya mikrodalgalar, normal şartlarda nesnelere çarparak geri dönüyor ve bu sayede nesne görünür oluyor. Ancak radar veya ışığın bir nesnenin etrafından dolaştırılması sağlanarak nesne görüntüden kaçırılabiliyor. Schurig bunu suyu derenin ortasındaki bir kayanın etrafından akmasına benzetiyor. Mikrodalgalar nesneyi geçtikten sonra yeniden birleştiriliyor. Aksi takdirde nesnenin arka planındakiler de gözükmeyebiliyor.

META MALZEMELER MÜHENDİSLİKTE ÇIĞIR AÇTI
Deneyde kullanılan nesne metamalzeme olarak nitelenen, bakır-fiberglas alaşımlı ve elektromanyetik dalgaları kaçırabilecek bir madde. Bilim insanları, metal ile seramik, teflon veya fiber gibi malzemelerin alaşımı olan metamalzeme adı verilen maddelerin mühendislikte çığır açacağını vurguluyor. Gelecekte henüz üretilmemiş metamalzemelerle birlikte gerçek anlamda görünmezlik gerçekleştirilebilecek. Bu bağlamda ölçüt, metamalzemenin deneyde kullanılan ışının dalgaboyundan daha ince yapıya sahip olması gerekiyor.

DUYULMAZLIK DA SIRADA
Görünmezlik deneyi şimdilik iki boyutlu düzlemde gerçekleştirildi ve ışığın bükülmesi sırasında küçük de olsa gölge oluştu. Gölge ışık bükülmesinde çok az ışının bükülmemesi sonucu oluşuyor. Araştırma ekibinin diğer üyesi David R. Smith, sonraki deneylerde üç boyutlu düzleme geçeceklerini ve gölgeyi ortadan kaldıracaklarını ifade etti. Görünmezlik deneylerinin benzeri ses titreşimlerini yok etmek şekilde yapıldığında da, duyulmazlık etkisi yaratıyor.

Sponsorlu bağlantılar
Sponsorlu bağlantılar

21 Comments on Yüzyılımızda Uzayla İlgili Hangi Gelişmeler Oldu

 1. BİLİNMİYO LAN // 05 Nisan 2014 at 16:28 // Cevapla

  ÇOK GÜZEL

 2. hepsini yazdım ama elim arımadı

 3. bilgilendiriciydi

 4. güzeldi

 5. Kullanıcı Adı Girin... // 03 Mayıs 2013 at 12:02 // Cevapla

  ço güzelmiş çok anladım

 6. oku oku bıtmez we bunu yazanın ellerı aqrır

 7. çok iyi söylüyorsun

 8. tabikide işe yarıyor

 9. Ama çok uzun yha hiç de güzel değil :(

 10. birazcık güzel hepiniz yanlış söylemissiniz

 11. uzay hakında fazla yorum yapmazdım ama nergiz arkadaşım ve ben çok memnunuz

 12. çoook güzelmiş

Leave a comment

Your email address will not be published.