wordpress counter
2:32 pm - Cumartesi Mayıs 24, 5636

Yüzyılımızda Uzayla İlgili Hangi Gelişmeler Oldu

Cuma, 4 Mayıs 2012, 23:02 | Eğitim Haberleri | 21 Yorum | Read 7650 Times
by admin

Son Yüzyıl İçerisinde Uzay İle İlgili Yaşanılan Gelişmeler Nelerdir

Aşağıdaki yazımızda yüzyılımızda uzayla ilgili hangi gelişmeler oldu konusu ile ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz. Önemli kaynaklardan alınan bilgiler şöyle;

Bilim insanları, deneyde mikrodalgaların bükülmesini sağlayarak bakır bir silindiri ‘görünmez’ hale getirdi.

NTV-MSNBC VE AJANSLAR
Güncelleme: 13:41 ET 20 Ekim 2006 CumaWASHINGTON / LONDRA – Araştırmacılar, bilimkurgunun sınırlarına yaklaşıyor. Henüz daha Uzay Yolu’ndaki gibi insan ışınlanması için erken olsa da, Duke Üniversitesi uzmanları bakır bir silindiri ‘yok etmeyi’ başardı. Yüksek ısıda, ışığı bükünce madde de ortadan ‘kayboluyor’. İdeal bir görünmezlik halinde, gözlemcinin görünmezliğe maruz kalan nesnenin arkasındakileri görebilmesi gerekiyor. Duke Üniversitesi’nde yapılan deneyde ise arka plandaki nesneler biraz da olsa karartı içinde görünüyordu.
Araştırmayı yürüten Duke Üniversitesi’nden David Schurig, bir maddeyi gözlemcinin gözünün görmesini engelleyemeye yetecek bir ışık bükülmesi gerçekleştirdiklerini belirtti. İlk denemede mikrodalganın nesneyle reaksiyona girmesi önlendi.

Mikrodalgaların, nesnenin etrafından dolaştırılması sağlanarak görünmezlik sağlanıyor.

Işık veya mikrodalgalar, normal şartlarda nesnelere çarparak geri dönüyor ve bu sayede nesne görünür oluyor. Ancak radar veya ışığın bir nesnenin etrafından dolaştırılması sağlanarak nesne görüntüden kaçırılabiliyor. Schurig bunu suyu derenin ortasındaki bir kayanın etrafından akmasına benzetiyor. Mikrodalgalar nesneyi geçtikten sonra yeniden birleştiriliyor. Aksi takdirde nesnenin arka planındakiler de gözükmeyebiliyor.

META MALZEMELER MÜHENDİSLİKTE ÇIĞIR AÇTI
Deneyde kullanılan nesne metamalzeme olarak nitelenen, bakır-fiberglas alaşımlı ve elektromanyetik dalgaları kaçırabilecek bir madde. Bilim insanları, metal ile seramik, teflon veya fiber gibi malzemelerin alaşımı olan metamalzeme adı verilen maddelerin mühendislikte çığır açacağını vurguluyor. Gelecekte henüz üretilmemiş metamalzemelerle birlikte gerçek anlamda görünmezlik gerçekleştirilebilecek. Bu bağlamda ölçüt, metamalzemenin deneyde kullanılan ışının dalgaboyundan daha ince yapıya sahip olması gerekiyor.

DUYULMAZLIK DA SIRADA
Görünmezlik deneyi şimdilik iki boyutlu düzlemde gerçekleştirildi ve ışığın bükülmesi sırasında küçük de olsa gölge oluştu. Gölge ışık bükülmesinde çok az ışının bükülmemesi sonucu oluşuyor. Araştırma ekibinin diğer üyesi David R. Smith, sonraki deneylerde üç boyutlu düzleme geçeceklerini ve gölgeyi ortadan kaldıracaklarını ifade etti. Görünmezlik deneylerinin benzeri ses titreşimlerini yok etmek şekilde yapıldığında da, duyulmazlık etkisi yaratıyor.

21 responses to "Yüzyılımızda Uzayla İlgili Hangi Gelişmeler Oldu"

 1. BİLİNMİYO LAN diyor ki:

  ÇOK GÜZEL

 2. memo diyor ki:

  hepsini yazdım ama elim arımadı

 3. armağan diyor ki:

  bilgilendiriciydi

 4. hediye diyor ki:

  güzeldi

 5. Kullanıcı Adı Girin... diyor ki:

  ço güzelmiş çok anladım

 6. sevgi 78 diyor ki:

  oku oku bıtmez we bunu yazanın ellerı aqrır

 7. eylem diyor ki:

  çok iyi söylüyorsun

 8. eylem diyor ki:

  tabikide işe yarıyor

 9. bensu diyor ki:

  Ama çok uzun yha hiç de güzel değil :(

 10. coco diyor ki:

  birazcık güzel hepiniz yanlış söylemissiniz

 11. hülya diyor ki:

  uzay hakında fazla yorum yapmazdım ama nergiz arkadaşım ve ben çok memnunuz

 12. kubra diyor ki:

  çoook güzelmiş

Haber Hakkında Yorum Yapın