Yeni Öğretmen Atama Alan Sınavı Sistemi Nedir

Sponsorlu bağlantılar
Sponsorlu bağlantılar
Yeni Öğretmen Atama Alan Sınavı Sistemi Nedir

Yeni Öğretmen Atama Alan Sınavı Sistemi Nedir

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer öğretmenlerin artık KPSS ile atanmayacağını açıkladı. İşte Öğretmen Atama Alan Sınavı

Yeni Öğretmen Atama Alan Sınavı Nedir?

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer öğretmenlerin artık KPSS ile atanmayacağını açıkladı. MHP Bursa Milletvekili İsmet Büyükataman’ın verdiği soru önergesine cevap veren Milli Eğitim Bakanı KPSS ile öğretmen atamalarına son verileceğini açıkladı. Dinçer Öğretmenlerin artık alan sınavı ile atanacağını açıkladı. Yeni öğretmen atama sınavı nedir? Alan sınavı nedir? Yeni öğretmen atama alan sınavı hakkında bilgiler Milli Eğitim Bakanı tarafından açıklandı. Dinçer, öğretmenlerin KPSS ile değil alan sınavıyla atanacağı yeni sistemi hakkında bilgiler verdi. Öğretmen atamalarında alan sınavı uygulaması getiriliyor. Bakanlık uzmanları yeni öğretmen atama sınavı üstünde çalışıyorlar.

Öğretmenler KPSS ile atanmayacak. Açıklama Milli Eğitim Bakanı’ndan geldi. Milli Eğitim Bakanı Dinçer Öğretmen atamalarında KPSS ile atamaya son vereceklerini açıkladı. Dinçer açıklamasında; “KPSS ile öğretmen adayları, sadece genel kültür, genel yetenek ve öğretmenlik meslek bilgisine yönelik testlere tabi tutuluyor. Öğretmenlerin alan bilgileri ölçülmüyor” dedi. Yeni öğretmen atama alan sınavı ile ilgili bilgiler veren Dinçer bakanlık uzmanlarının yeni alan sınavı üstünde çalıştığını söyledi. Öğretmen atama alan sınavının atanamayan öğretmenlerin durumunda bir iyileşme getirmesi bekleniyor.

Yeni Öğretmen Atama Alan Sınavı Sistemi

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, MHP Bursa Milletvekili İsmet Büyükataman’ın sorularını meclis kürsüsünden yanıtladı. Her yıl öğretmen atamalarını Maliye Bakanlığı’nın ödeneğine göre belirlendiğini anımsatan Dinçer, bu nedenle birçok branşta öğretmen açığı olduğunu söyledi. Öğretmen açığının ücretli öğretmen uygulaması ile kapatılmaya çalışıldığını söyledi. Geçen yılın rakamlarına göre Türkiye genelinde 126 bin 137 kadroda eksiklik olduğunu söyleyen Dinçer hükümetin görevde olduğu 10 yıl boyunca tüm branşlarda toplam 316 bin 687 öğretmenin atamasını gerçekleştirdiğini hatırlattı.

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, KPSS’nin öğretmen adaylarının kendi branşlarında alan bilgisini ölçmede yeterli bir sınav olmadığına değindi. Dinçer; “Öğretmenlik mesleğine nitelikli adayların kazandırılabilmesi için öğretmen adaylarının alan bilgisi yönünden de ölçülmelerinin gerekli” ifadelerini kullandı. Bu nedenle öğretmenlerin alan bilgisini ölçmeye dayalı bir öğretmen atama sınavı sistemi geliştirilmesi gerekliliği olduğunu söyleyen Bakan, “Konuyla ilgili olarak gerekli düzenleme yapılıncaya kadar mevcut uygulama sürdürüleceğinden şu anda KPSS puanına göre atama bekleyen adaylar etkilenmeyecek” dedi.

Bakan’ın açıklamalarına göre halen uygulamada olan KPSS sınavı sonucuna göre atama bekleyen öğretmenlerin bu durumdan etkilenmeyeceğini dile getirdi. Öğretmen atama alan sınavı sistemi ile KPSS sınavında olduğu gibi genel kültür ve temel eğitim bilgisi dışında öğretmenlerin kendi alanlarında yeterliliklerini ölçecek bir sınav sistemi geliştirileceğini anlattı. Buna göre öğretmenler mezun oldukları branşlardan yeterliliklerini ölçecek yeni bir sınav sistemi ile atanacaklar.

Ömer Dinçer, 2003′te KPSS’ye 127 bin 973 adayın girmesine karşın 2011′de sayının 229 bin 767′ye çıktığını, 9 yılda KPSS’ye giren öğretmen adayı sayısının da 1 milyon 835 bin 290′a ulaştığını sözlerine ekledi.

Sponsorlu bağlantılar
Sponsorlu bağlantılar

Leave a comment

Your email address will not be published.