wordpress counter
5:52 am - Perşembe Mayıs 28, 2015

Yeni Kıdem Tazminatı Yasası 2012

Pazar, 20 Mayıs 2012, 16:15 | Ekonomi Haberleri | 34 Yorum | Read 5928 Times
by admin

Yeni Kıdem Tazminatı Yasası Ne Zaman Çıkacak ? 2012

Faruk Çelik İşçi Kıdem Tazminatı Yasa Tasarısı İle İlgili Son Gelişmeler Ve Haberler Şu Şekilde :

11 milyon işçiye kıdem tazminatı müjdesi geldi.

Çalışma Bakanı Çelik, “Şu an 11 milyon işçinin sadece yüzde 8′i tazminat alabiliyor. Fon sistemine geçeceğiz” dedi.

Çalışma hayatında önemli değişimler yaşayan Türkiye, kıdem tazminatı ile ilgili de yeni bir döneme giriyor.

Çalışma Bakanlığı, uzun süredir üzerinde çalıştığı Kıdem Tazminatı Fonu ile ilgili yasal düzenlemeyi önümüzdeki günlerde sosyal tarafların görüşüne açacak.

Hükümet programında da yer alan fon tasarısı daha sonra da Meclis gündemine gelecek. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, kurulması planlanan Kıdem Tazminatı Fonu’na ilişkin önemli açıklamalar yaptı.

Çelik, “Kıdem tazminatı ile ilgili yasayı çalışıyoruz. İş güvenliği yasasından sonra bu konuyu sosyal taraflarla görüşeceğiz. Kıdem tazminatı ile ilgili bireysel fon hesabını öngörüyoruz. Hükümet programı fonun kurulması yönünde. Mevcut haklara dokunulmayacak. Mevcut haklar aynen kalsın istiyoruz” dedi.

YÜZDE 8 YARARLANIYOR

Türkiye’de kıdem tazminatı uygulamasında ciddi sorunlar yaşandığını kaydeden Çelik, çalışanların yalnızca yüzde 8′inin kıdem tazminatından yararlanabildiğinin altını çiziyor. Buna karşın yüzde 92′inin kıdem tazminatı hakkından yararlanamadığının altını çizen Çelik, “Bu tabloya kim ne diyecek, kim karşı çıkacak. 11 milyon işçi var. Yüzde 8′i 800 bin işçi yapar. Bu 800 bin kişi kıdem tazminatını alacağını varsayıyor. Dolaysıyla işçinin kıdem tazminatı garantisi yok. Devlette çalışıyorsa garantisi var. Onun da sayısı 350 bin kişi” diye konuştu. Bakan Çelik, bunun yerine çalışan herkesin hak ettiği ölçüde yararlanabileceği bir sistem kurmak istediklerini belirtti.

KAZANILMIŞ HAKLAR KORUNACAK

Sabah Gazetesi’nin haberine göre, kazanılmış hakların korunması üzerine bir sistem kuracaklarını aktaran Faruk Çelik, kıdem tazminatı miktarının ise düşebileceğinin altını çizdi. Çelik, şunları söyledi: “Oransal olarak en yüksek bizde. En az işçinin yararlandığı ama kullandığında da en yüksek tazminatı aldığı bir sistem. Bunu yaygınlaştırıp 1 ay bile çalışanın yaralandığı bir sistem kuracağız. Bu iş kavga konusu değil.”

34 responses to "Yeni Kıdem Tazminatı Yasası 2012"

 1. kezban diyor ki:

  arkadaşların nihayet gerçekleri görmeye başladınız .bu hükümetin amacı farklı

 2. ahmet diyor ki:

  kılıçtaroglunun yapamadığını kendi kendilerine yapacaklar. resmen kendilerine harakiri yapıyorlar. akp seçimlere katıldığınan beri oy veriyorum fakat artık bitti. 11 milyon oydan bahsediyorsunuz sayın bakan!!!!!!!!!!!!

 3. haydar haydar diyor ki:

  bu kadar olamaz ya..işciyi düşüneceklerine işverene hak cıkarıyorlar.. o zaman herkes işverene muhtac olacak işveren nasıl olsa tazmınat ödemıyorum dıye butun işcisini cıkarma hakkına sahip olacak.. allahınızdan bulun baska bir sey demiyorum size.

 4. Cahit Demirsöz diyor ki:

  Anladığım kadarıyla Çalışma Bakanı bizle dalga geçiyor.Ne bu işverenlere peşkeş çekiliyoruz kardeşim.Neymiş birde ev kredisi veriyorlarmış.Kardeşim ben AÇIM AÇ anlaya biliyormusunuz.Benim hak ettiğim vede hak edeceğim tazminatı bana haram ediyorsunuz.Bu konuyla ilgili gelecek aylarda yapılacak olan oylama da EVET oyu verenlerin BOĞAZLARINA dursun…..

 5. emin karagöz diyor ki:

  işverene bal kaymak oldu helal olsun kurban gibi olduk

 6. Burak İŞÇİGİL diyor ki:

  Şimdi herkes takkesini önüne koyup düşünsün arkadaş…Biz nerde yanlış yaptık diye.Hangi hakkımı tam olarak savunduku bu yönetimde şimdi beni düşünsün.Bunlara oy vermedim ve şimdi en azından kendimle bu yüzden gurur duyuyorum.Olan her zaman ki gibi yalnız bize olacak.Ötesi yok arkadaşlar emekliye yaptıkları zam %1,94 , işçiysen ve sendikal hakkın varsa orda da en fazla %4-5.Yani kıssadan hisse güzel günler yakında değil çok ama çok uzakta.GEÇMİŞ OLSUN TÜRKİYE’ M…

 7. OZAN SAĞLAM diyor ki:

  Kazanılmış hakların ne olacağı ile ilgili hemen hiç kimseden net bir açıklama olmamasının sebebini anlıyamıyorum.Mesela bu yasa çıktıktan sonra benim gibi aynı iş yerinde 8 seneden fazladır çalışan kişilerin bu sekiz senelik birikmiş kıdem tazminatları ne olacak?

 8. Delal ULAŞ diyor ki:

  eski yasaya göre 25 yıllını dolduran Çalışanların 25 yıl sonra emekli olduğu zaman kıdem tazminatını alabiliyor.Neden siz baştacı adaletli hak yemez vekil bildiğimiz millet vekillermizin kıdem tazminatlarınızı hemen peşın alıyorsunuz.Yapacağınız Yeni yasanıza göre geçmişte çalışanlarda kesilen KEY haklarını gasp edip yeni çıkacak yasanın kapsama alanı içine giren çalışanların Kıdem tazminat haklarını gasp ediyorsunuz.

 9. mustafa ayaz diyor ki:

  ne alaka şimdi ya…….diğerlerinin alabileceği sitem geliştirin…benim kazanılmış senelik 2822 liramdan ne istiyorsunuz..allayıp .pullamayın yasanızı..cocukmu kandırıyorsunuz siz..yazıklar olsun elim kırılsaydıda size oy vermeseydim…

 10. gokhan diyor ki:

  bu devlet ne zaman çalışanları düşündüde şimdi düşünülmesi bekleniyor….?Aç yaşa Türkiyem sana bu yakışır…mezara kadar sürüneceğiz kısacası bu….

 11. yavuz tetik diyor ki:

  bizim tasaruf fonumuz vardı hatırlamıyormusunuz ben her yıl nemasını 750 tl alırken bu hükümet mahkeme sonucu hepsini bize taksitle 1250 tl ödedi paramızı gasp etti.bu kıdem tazminatı fonun dan ne bekliyorsunuz.

 12. yavuz tetik diyor ki:

  bir işçi işten ayrıldığı zaman kıdem tazminatını şimdiki sistemde 15 yılı doldurmuşsa alabiliyor.işveren çıkarsa isterse 1 yıl çalışsın hemen alıyor. yeni yasada işten de atılsan kendin de ayrılsan alamıyorsun emekli olmayı bekleyeceksin,yani kısaca işten çıkarılırsan aç kalıcaksın anlamıyormusunuz.

 13. yavuz tetik diyor ki:

  arkadaşlar uyanın ya sizi kandırıyorlar 25 sen çalışıp askari ücretli kıdem ve ihbar 30 milyar alıyordu bu yasa da sadace 8 milyar kıdem tazminatı alabiliyor.bu hükümet şuana kadar çalışanın yararına hangi yasayı çıkardı aldanmayın.

 14. akıllı olun diyor ki:

  Gerçekten biz Türk halkı çok safız göz göre göre hakkımız paramız elimizden alınıyor ve hala yasa biran önce çıksın diye bekleyenler var. Bu yasayla birlikte kıdem tazminatınızı zaten 10 yıl çalıştıktan sonra alabiliyorsunuz. 10 yıl boyunca bu biriken parayı devlet kullanacak milletvekillerinin bu yukarıdakı sayın bakanımızın maaşını ödeyecek. sonra da 10 yıl sonra gelen hükümet fonda bizlere ödenecek bir para bulamayacağı için yeni bir formül üretecek. biz saf işçilerde tazminatımızın hepsini de değil sadece bir kısmını alabilmek için 10 yıl çalışacağız tabi bu süre içinde işten çıkarılmamış olursak. çıkarılırsakta yeni bir iş bulup çalışma süremizi 10 yıla tamamlammız gerekecek. uyanın artık mevcut yasada 20 yıl çalışana iki kat tazminat verilirken bu yasayla yarı yarıya düsecek sadece 6 aylık tazminat ödenecek.! Ayrıca askere giden ve evlilik nedeniyle işten ayrılanada TAZMİNAT YOK!!

 15. CENGİZ İMAT diyor ki:

  PEKİ ALACAĞINIZ KIDEM TAZMİNATINIZIN YARI YARIYA DÜŞEVEĞİNİ DE BİLİYORMUSUNUZ. KİRADA OTURAN VE YILLARCA ALACAĞI KIDEM TAZMİNATI İLE BAŞINI SOKACAK BİR EV ALMANIN HAYALİNİ KURAN HER VATANDAŞIN MAHŞERDE ELLERİ YAKANIZDA OLACAK YAZIKLAR OLSUN. DAHA ÇOK SÖYLEYECEK SÖZ VAR AMA KELİMELER KİFAYETSİZ KALIYOR.

 16. hüseyin duran diyor ki:

  ben 22 yıldır aynı işyerinde asgari ücretii olarak çalışmaktayım bu yasa çikarsa bizlerde etkilenecekmiyiz

 17. ali mutlu diyor ki:

  25 senedir özel bir şirkette çalışıyordum şirket battı tazminatımı alamıyorum bir çok arkadaş mahkemeye başvurdu fakat mahkemeyi kazandıkları halde tazminatlarını alamadılar. Bu şirket isim değiştirerek başka yerde yeni bir şirket açtı devletimizden böyleleri için bir ceza uygulanmasını ve biz çalışanların haklarının gözetilmesini istiyoruz.Bu şimdiki çıkan yasa on sene önce çıksaydı çok iyi olurdu.Biz çalışanların yirmi beş yılı çöpe atılmış oldu.Devletimizden en kısa zamanda bir çözüm getirmesini ve haklarımızın geri verilmesini istiyoruz….(lütfen bu duruma acele yanıt bekliyorum..)

 18. mesut aydın diyor ki:

  bu yasa sisteme girerse çok ii olur çünkü bu kdem tazminat işçiyi patrona köle yapıyor bu kölelik bitmeli diye düşünüyorum herkes hak ettigi hakkını yalvarmadan almalı

 19. ACUN YAVUZEL diyor ki:

  meclis tatile girecek..bır an once cıksın artık…ısçı kendı ıstegıyle ayrılıncada faydalanacak..bu ıyı…

  • yavuz tetik diyor ki:

   yasa da işverenin fona kıdem tazminatı ödemsi için bir yaptırım yok işveren yatırmazsa fona avucunu yalarsın.

 20. ozzy kskn diyor ki:

  kimse tam olarak bu yasanın içeriğini bilmiyor millete taam olarak detaylarını bilmediği şeylerle beynini karıştırıp hazır hale sokuyorlar ondan sonra yerleştirebilgi kadar yerleştiriyorlar. kremle alıştır yerleştir

 21. bir dost diyor ki:

  bütce açıgını ve cari açıkları sizlerin yıllarca emek verdiginiz arkada tek sermayeniz olarak gordugunuz kıdem tazminatları ile kapatmayı dusunuyorlar. Keşke çıksan diyen ey cahil haklım uyumaya devam et sen . ilk işe baslayıp emekliliğini orada bitirmiş bir kişi 100.000 tl alacakken 50.000 tl ile emekli olacak . Biz tembel haklız amacımız 1 yıl calıs tazminayı al cık. Düz mantık cahil mantıgı. Hadi Hayırlı işler uyumaya devm…

 22. Ümit kovancı diyor ki:

  İşçi kendi isteğiylede işini bırakdığındada alabilirse iyi sene şartı olmasn maaşlar kesintsiz ödensin işçiler emekli olmadn istediklerini yapsn çünkü 60 yaşna kadar yaşamak mucize olur bu şartlarda herşy zamanında güzel maaşlar yükselsn fon sağlık harcamalrı için kullanılsın

 23. necmi karagül diyor ki:

  ya bilmiyorum neden bunu yapmakdasınız bilmem bunu yapacagınıza emekliligi yaşını indirsenize 43 45 yaşa indirin aynı sizin şimdi yapdınız a benziyecek birde şunu diyim sayın bakanım siz de biraz fedakerlık yapsanızda sizin maaş larada bir elden gecirilsede adalet dedigimiz şey yerini bir bulsaaa neolur . düşünün 753 tl maaş almakdayim gözünüz varsa opara bana yaramaz .

 24. hikmet altısap diyor ki:

  14 yıldır özel bir şirkette vardiyalı olarak çalışmaktayım elime geçen maaş ortalama 1500 tl ve 14 yılın karşılığı biriken yaklaşık 30.000 tl kıdem tazminatım var emekli olduğumda şuanki şartlarda elime geçecek kıdem tazminatım 65.000 tl civarında olacak, şayet yasa meclisten geçerse Avusturya modeli baz alınacak ve kıdem tazminatı oranım bundan sonraki dönemde 1/2 oranında düşecek ben Avusturyada çalışmıyorum elime 3000 Euro maaş geçmiyo 750 Euro’ ya takabül eden bir ücret geçiyo, madem öyle bu gelir adaletsizliğini ortadan kaldırın ondan sonra bu yasayı hayata geçirin, benim gibi tazminat hakkı kazanan 88.000 işçiyi madur etmeyin yıllarca çalıştığı halde tazminat alamayan kardeşlerimiz var onlar için bişeyler yapın…

 25. faruk n diyor ki:

  kardeşim niye milletin ekmeğiyle oynanıyor. şimdi bu yasayı bahane yapıp binlerce kişiyi işinden edecekler .en azından huzur kaçıracaklar.

 26. ABDULLAH ERTAN diyor ki:

  BEN DÖRT YILA YAKINDIR AYNI ŞİRKETTE ÇALIŞMAKTAYIM ŞU ANA KADAR OLAN KAZANILMIŞ HAKKIMI ALDIKTAN SONRAKİ ÇALIŞMIŞ OLDUKLARIM FONA DEVİR OLACAK,YOKSA ŞU ANDA KAZANMIŞ OLDUĞUM SÜREDE FONA DEVİR OLACAKMI VE NEZAMAN YASA KABUL OLACAK..?

 27. orgatu diyor ki:

  20 yıl aynı iş yerinde özel sektörde çalıştım elime geçecek tek birikimim 20000tl. kıdem tazminatım olacak. emekliliğime 4 ay kala bu yasa çıkıpta yıllardır almayı umduğum bu parayı eksilteceklerinden korkmaktayım…

 28. WWWWW diyor ki:

  BENCE HEMEN ÇIKSIN BU YASA daha fazla uzamasın ki herkesde işine bakar

 29. hamza diyor ki:

  hükümet vergi rekortmeni işçiye emekçiye bir darbe daha atıyor yolsuzluk yapan işverenin üzerine yürümektense mazlum işçiyi eziyor çünkü kendisi işçi değil artık hepsi işveren oldular

 30. Okan Sokullu diyor ki:

  Kuralına uyanlar %100 gerekli tazminatlarını alıyor. Yasa ile korunmuş bir hak bu . İşyeriniz batarsa o farklı bir konu tabiki.

  Ancak göz göre göre kıdem tazminatını düşürmek çalışanların değerini hem çalışırken hemde ayrılırken düşürmek anlamına gelir.

  Çalışanlar hangi bölge ve dünya kriterlerine göre maaş alıyorki , kıdem tazminatında dünya kriterleri öne sürülüyor.
  Bizim kendi değerlerimiz memleketimize aittir. Çalışan bugüne kadar nerden maddi bir çıkar sağlamışki kıdem tazminatından köşeyi dönsün ?

  Kıdem tazminatından bir ev bir araba birde üzerine para artıran babalarımızı unutmayalım.
  Biz sadece şu anda 30 senelik tazminatla evin %10 luk peşinatını verbiliyoruz.

  Şimdi soruyorum hesaplama yapmak istiyenlere kıdem tazminatı düşsünmü ???

  • hsyn diyor ki:

   şu anki işyerimde 6 yıldır calışıyorum şirket mali krizde 2 aylık içrde paramız var cıksak eliboş sallana sallana gelecez ve üstüne emekli bir baş çvş bozuntusu var kavga cıkarmamız için salıyorlar üstümüze veriyorlar gazı her gün sıkıntı stres bıktık artık ugraşmaktan şimdi bn soruyorum .. yetişmiş personelim kacmasın diye bize ya şartlarımızı degiştirecekler yada sırtımızı dönüp gidecez paşa paşa verecekler tazminatları sen olsan nasıl düşünürsün ..

 31. müslüm albayrak diyor ki:

  15 senede beri çalışmaktayım çok güzelde maaşlarm oldu. fakat hiç bir zaman tazminat alamadım . çünki özel sektörde mahkemeye haklı olarak başvurmadığın sürece tazminatını alamıyorsun.mahkemeyi kazansanda alacağın parayı 1 seneye ödemeli olarak bölebiliyorlar. keşke bu yasa 15 sene önce çıksaymış şu anda bayağı bir tazminatım olurdu 50 60 bin lira gibi

 32. Ertan çiçek diyor ki:

  Bu yasada kendi isteğiyle işinden ayrılan da kıdem tazminatını alabilme imkanı olsa çok iyi olur bence sonuçta işçi emeğinin karşılığını istiyor

Haber Hakkında Yorum Yapın