Ulubeyin Hayatı Uluğ Bey Eserleri Çalışmaları Nelerdir Neler Yapmıştır

Sponsorlu bağlantılar
Sponsorlu bağlantılar

Uluğ Bey Kısaca Hayatı – Ulubeyin Eserleri Nelerdir Hangi Çalışmaları Yapmıştır ?
Devlet adamlığını ve bilge kişiliği şahsında birleştirmesini bilmiş, ö-nemli bir Türk bilginidir. Sultaniye’ de doğmuştur. Ünlü Türk komutanlarından Timurlenk’in torunu olan Uluğ Bey’in gerçek adı olan “Turagan”, bazı kaynaklarda farklı ola-rak,”Taragay” ya da “Turgay”olarak gösterilmiştir.

Babası Müiniddin-i Şahruh’tur. O, Timurlenk’ten sonra ülke yönetimini eline geçirecek ve bu arada Uluğ Bey’i henüz genç yaşlarında Semerkand merkez olmak üzere, Türkistan ve Maveraünnehir’e genel vali olarak atayacaktır. 1409 da gerçekleşen bu atama O’nun genç yaşında olgunlaşmasına neden olmuştur. Bu görevi babasının öldüğü 1446 yılma kadar, 35 yıl süreyle ve başarıyla devam edecektir.

16 yaşında getirildiği bu görev süresinde en çok önem verdiği bayındırlık ve eğitim işleri olmuştur Çeşitli medreselerin açılması sağlanmış ve daha da değerlisi, O’nun çabaları sayesinde o zamanlarda dünyanın en gelişmiş rasathanesi Semerkand’da kurulmuştur. Bu rasathane kısa sürede önemli bir eğitim merkezine dönüşmüş ve dünyaca tanınmıştır. Burada geleceğin bilim adamları yetişecektir.

Bu rasathanenin inşaatı on yıldan fazla sürmüştür. 1424 yılında bittiği sanılmaktadır. Bütün bu sürede Uluğ Bey inşaatın her şeyiyle ilgilenmiştir. Rasathanenin ilk müdürü El-Kaşi (Gıyaseddin Cemşid) olmuşsa da kısa süre sonra ölmüştür. İkinci olarak müdürlük görevi Kadızade Rumi’ye verilmiştir.

O, bu görevi 1435-1440 yıllan arasında yapmış ve O da öldükten sonra bu göreve Ali Kuşçu gelmiştir.

Bütün bu gelişmelerle Uluğ Bey’ in yakın ilgisi vardır. Çünkü bölge valisi olarak bütün bu atamaları O yapmaktadır. Uluğ Bey, bütün bu yoğun çalışmaları arasında bilimle uğraşmaya vakit ayırabilmiştir. Sonuç olarak, O, kendisini asla bilimden kopmuş kabul etmiyordu. Bazen istekli olduğu derslere katılıyor, bir öğrenci gibi çalışıyordu.

Uluğ Bey’in gerçek çalışma alanı Astronomi olmakla birlikte matematiği de çok iyi bildiği bilinmektedir.

Bilhassa geometriye özel ilgi duyan Uluğ Bey’in en önemli eserleri Zic’teridir.

Bunlar Zici Gürgani, Uluğ Bey Zici, Zici Cedidi Sultani adlarıyla tanınan bu üç zicin hazırlanmasında Ali Kuşcu’nun da katkısı bulunduğu sanılmaktadır. Bu sonuncu zic uzun yıl-lar doğu ve batı uygarlıklarının hepsinde kullanılmıştır. Bunda 994 yıldıza ait o zaman için ulaşılması olanaklı tüm bilgiler yer almaktadır. Bu zicin ilk çevirisi Farsçaya yapılmıştır. 1650 yılında İngilizceye çevirilen bu eserin biraz gelişmiş şekli, ilk kez … hakkındaki detaylı bilgiyi görüntülemek için tıklayınız.
Tycho Brahe (1546-1601) tarafından yapılacaktır. Fransızcaya çevirisi A. Sedillot tarafından 1840 yılında yapılmıştır. Bu çevirinin adı Pro-legomenes des Tables Astronomi-ques d’OulougBey ‘dir.

Osmanlılara ise bu eser, Copernicus’un Güneş-merkezli sistemi, Yermerkezli sistemden çok daha başarılı değildi. Ayrıca henüz yeni fizik kurulmadığından, Güneş’in evrenin merkezinde ve Yer’in de bir gezegen gibi onun çevresinde döndüğünün kanıtı da verilemiyordu. Bu nedenle, astronomlar Copernicus’u hemen kabul etmediler. Ancak astronomların karşısında gök olaylarının hesabını verebilen iki sistem vardı. Bunlardan hangisinin evrenin gerçek yapısını yansıttığının bilinmesi gerekiyordu. Bu da doğru gözlemler yapmakla mümkü

Ali Kuşçu ve torunu Mirim Çelebi çevirisi ile gelmiş olacaktır. Bütün bilim dünyası astronomideki gelişmeleri bu zicler yardımıyla izlerken, burada yer yer matematik problemleriyle karşılaşılmaktadır.

Bu problemlenn daha çok geometri ve trigonometri konularıyla ilgili ol-duğu görülmektedir.Uluğ Beyim tük problemlerin bir çoğuyla ilgilenmiş ve güzel çözümler bulmuştur.

O’nun hocası olan Kadızade Rumi Uluğ Bey zici hakkındaki görüşünü, Düsturiilamel ve Tashihülcedvel adını taşıyan risale şerhinde açıklarken özellikle 1 dereceklik yayın sinüsüne ait buluşun çok dikkat çekici olduğunu üstüne basarak belirttikten sonra, şunu da eklemiştir: “Bir derecelik yayın sinüsüne dair yapılan matematiksel açıklama ve kanıtlardan bağımsız düşünsek bile konu, sadece yazıda belirtilmiş olan değerler bile olsa, bu çalışmanın ne kadar değerli olduğunu göstermeye yeterlidir.”

Uluğ Bey bilimde ne kadar başarı lı olsa da, sonuçta O ülkesini yönetmekle görevlidir. Babası öldükten sonra çok şeyler değişecek ve bazı siyasi entrikalarla karşı karşıya kalacaktır. Oğullarının ihanetine uğrayacak ve Semerkand’dan ayrılıp He-rat’a giderek ülkesini oradan yönetmeye çalışacaktır. Herat’ta bulunduğu son üç yılını büyük sıkıntılar içinde geçirmiştir. Horasan’da bulunan büyük oğlu Abdüllatif ülkeyi ele geçirmeye kalkışmıştır. O yalnız değildir ve O’nu kışkırtanlar vardır.

Siyasi baskılar ve entrikalar Uluğ Beyi bunaltmıştır. O da karşı tedbir olarak zaman zaman zecri tedbirler a-hr. Bir ara küçük oğlunu yanına çekmeye çalışır. İş artık çatışma aşamasına gelmiştir. Büyük çatışmalar yaşanır ve savaşı kazanan oğlu tarafından esir alınır ve Semerkand’da halka teslim edilir. Bu O’nun idam fermanıdır. Bu halkın bir kısmı Uluğ Bey ile araları bozuk olanlardır ve onlar oğul Abdüllatif ten kısas isterler. O da babasını bu insanlara teslim eder. Bu kargaşada bir bahane ile kardeşi de halka teslim edilmiştir. Böylece tek başına kalacaktır. Her ikisi de idam edilerek öldürülür. Bir büyük bilim adamı, oğlunun ihanetine uğrayarak, yaşama veda etmiş olmaktadır.

Sponsorlu bağlantılar
Sponsorlu bağlantılar

52 Comments on Ulubeyin Hayatı Uluğ Bey Eserleri Çalışmaları Nelerdir Neler Yapmıştır

 1. hiç bilgi vermemiş ayrıca biraz daha uzun olsaydı yaaaaa :):D

 2. Kısaca eserleri. Diyoruz bunlar bize hayatını
  çıkarıyor bizi anlamıyorlar işin yoksa başka sitede ara

 3. eserlerı lazm.

 4. Justin bieberi sevenlerrrrr? <3

 5. Cok güzeldi

 6. iyiki hayatı dedik

 7. neden özet yoğ????

 8. niye kısa değil

 9. çok kısa biraz daha uzun lazım

 10. deniz elbir // 18 Nisan 2013 at 12:34 // Cevapla

  neden kısa değildir

 11. Kullanıcı Adı Girin... // 17 Nisan 2013 at 15:18 // Cevapla

  emirkan ertürk

 12. Kullanıcı Adı Girin... // 17 Nisan 2013 at 15:14 // Cevapla

  simge

 13. Kullanıcı Adı Girin... // 17 Nisan 2013 at 15:13 // Cevapla

  edanur

 14. Kullanıcı Adı Girin... // 17 Nisan 2013 at 15:12 // Cevapla

  şeymanur arslan

 15. sayende ödevimi yaptım

 16. onun sayesinde ödevimi yaptım

 17. ödevime yardımcı oldu çoooooooook teşekkür ederim

 18. süper çok saglun

 19. nazlıcan çoban // 13 Mart 2013 at 18:21 // Cevapla

  çooooook tşkr ödevime yardımcı oldu

 20. çooooook tşkr ödevime yardımcı oldu

 21. Kullanıcı Adı Girin... // 04 Mart 2013 at 15:35 // Cevapla

  biz eser diyoz onlar hayatını anlatıyo bu ne yaaaaaa

 22. cok kısaymış yaa

 23. isimsiz dosya // 27 Şubat 2013 at 21:33 // Cevapla

  ya biz eserleri dioz geçmişi demiyoz dikkat çekerim abi yha ve de kısaaaaaaaaaa

 24. ya ben eser diyorum siz hayatı bıktım hayatını okumaktan bi slayt yapacaktım onuda yapamıyorum

 25. bana sadece hangi alanda çalıştığı lazım

 26. eserlerini ayrı ayrı yazarsanız sevinirim alnamıyotum alt alta yazrmsnz ne olur

 27. adam adam

 28. yav nie eserlerini yazmadı biz dioz eser bunlar dio hayatı

 29. offfffffffffff

 30. sadece eserleri yazyanıza yaaaaaaaaaaaaaaaaa

 31. Kullanıcı Adı Girin... // 12 Şubat 2013 at 17:09 // Cevapla

  vaybe ne adam

 32. eserlerini sadece istiyorum

 33. ceyda çıracı // 28 Ocak 2013 at 14:56 // Cevapla

  bu çok uzun biraz değğil baya kısaltın şu yazıyı

 34. şeyda han // 28 Ocak 2013 at 14:55 // Cevapla

  uluğ beyin bilimsel yaptığı çalışmalar anlamıyonuz mu?

 35. ayşegül karabacak // 28 Ocak 2013 at 14:53 // Cevapla

  iyiki kısaca demişik uzun desek nolur ki

 36. fazlagereksiz şeyvr eseri lazım ve kızı olsun istedim destan çıktıya yok böle bişi

 37. merve güney // 15 Mayıs 2012 at 17:20 // Cevapla

  aynen sadece eserleri lazım

 38. sara mamedova // 12 Mayıs 2012 at 19:13 // Cevapla

  ben sadece eserlerini istiyorum lütfen yardımcı olun

 39. betüş ortaç // 22 Nisan 2012 at 15:54 // Cevapla

  şeyy ben sizden kısacaaa demiştim ama

 40. sadecee eserlerini istiyoruuuum

Leave a comment

Your email address will not be published.