Ülkemiz İçin Üzerimize Düşen Görev ve Sorumluluklarımız Nelerdir

Sponsorlu bağlantılar
Sponsorlu bağlantılar

Ülkemiz İçin Üzerimize Düşen Görev ve Sorumluluklarımız Nelerdir

Ülkemiz İçin Üzerimize Düşen Görev ve Sorumluluklarımız Nelerdir

Anayasamızda; “Türk Devleti’ne vatandaşlık bağı ile bağlı olan herkes Türk’tür.” denilmektedir. Demokrasi ile yönetilen ülkelerde vatandaşlıktan çıkma, veya vatandaşlığa girme yasalarca düzenlenmiştir. Kamu kavramı, toplumun tümünü ifade eden bir kavramdır. Devletlerin vatandaşlarına tanıdığı, sınır çerçevesini anayasa ve yasalarla çizdiği haklar da kamu haklarıdır. Devletler, kamu haklarının sınırlarını çizerken, sınırsız bir yetkiye de sahip değildir. Özellikle yaşama hakkı, devletler üstü haklardandır.
Vatandaşlık hakları üçe ayrılır:
1. Sosyal Haklar
Oldukça geniş kapsamlıdır. Ailenin korunması, eğitim ve öğrenim hakkı, tarih, kültür ve tabiat varlıklarının, sanatın ve sanatçının korunması hakları başlıca sosyal haklardandır. Türk kadınının sosyal hayatta önemli bir yeri vardır. Türk kadını bugünkü yerine, cumhuriyetten sonra kavuşmuştur. Atatürk’ün önderliğinde yapılan inkılâplar, Türk kadınına yeni ufuklar açmıştır. Bu sayede kadınlar erkeklerle eşit haklara sahip olabilmiş, seçme ve seçilme hakkına kavuşmuştur.
2. Ekonomik Haklar
Devlete birtakım ödevler yükler. Devletin vatandaşlarına karşı görevlerini yerine getirebilmesi için, ekonomik yönden gelişmiş ve malî kaynakları yeterli olmalıdır. Kişilerin, insanca yaşamaları için devletten gerekli tedbirleri almasını isteme hakkı vardır. Kişiler bunu isterken, kendileri de devlete karşı görevleri ve sorumluluklarını eksiksiz yerine getirmelidirler. Kadınlar, çalışma hayatındaki başarıları ile Türk toplumunun üretimine, gelişmişliğine ve mutluluğuna katkıda bulunmaktadırlar. Bilim, sanat, kültür ve spor alanlarında da çağdaş dünyada Türkiye’yi temsil etmektedirler.
3. Siyasi Haklar
İnsanların sosyal ve ekonomik haklarının yanında vatandaşlıktan doğan hak ve ödevleri vardır. Bu haklardan en önemlisi seçme, seçilme ve siyasî faaliyette bulunma hakkıdır. İnsanlar bu hak sayesinde yönetime katılır ve yönetimde söz sahibi olurlar. Günümüzde vatandaşlık, siyasal hakları kullanabilmenin ön koşuludur.
Vatandaş Olma Bilinci ve Sorumluluğu

Her insanın yaşadığı toplumun bir üyesi olarak uyması gereken kurallar vardır. Kanunlara uyma, başkalarının haklarına saygılı olma, üzerine düşen görevleri zamanında ve en iyi bir şekilde yerine getirme her vatandaşın uyması gereken temel kurallardır. Vatandaş olma bilincinde olan insanlar sorumluluklarının farkında olarak davranırlar. Vatandaş olma bilincine sahip insanlar;
Seçme ve seçilme hakkını kullanarak ülke yönetimine katılır. En iyi ve doğru olan kişilerin yönetime gelmesi için çalışır.
Vergi vermenin bir vatandaşlık görevi olduğunu bilir. Devlet işlerinin düzenli yürümesi ve hizmetlerin yapılabilmesi için vergisini zamanında ve doğru olarak öder.
Toplum içinde insanların rahat ve huzurlu yaşaması için düzenlenmiş olan kanun ve kurallara uyar. Bunun her vatandaşın görevi olduğunu bilir. Özgürlükler sınırsız değildir. Görev ve sorumlulukların yerine getirildiği toplumlarda, huzur ve adalet vardır.
Askerlik görevini yapar. Yurt savunmasında üzerine düşen görevleri yerine getirir. Yurt sevgisi, sevgilerin en güzelidir. Biz Türkler yurdumuzu canımızdan çok severiz. Her karış toprağı atalarımızın kanı ile ıslanmış vatanımız için canımızı veririz de, bir karış parçasını vermeyiz.
TOPLUMDA DAYANIŞMA
Dayanışmanın temelinde sevgi ve saygı vardır. Bir aileyi, bir milleti bir arada tutan güç, baskı ya da zorlama değil; sevgidir, saygıdır. İnsanlar sevdikleri oranda sevilmekte, saygı gösterdikleri oranda saygı görmektedir. İnsanların oluşturdukları birliklerin sürekli olabilmesi için, karşılıklı sevgi ve saygının olması gerekmektedir, insanlar birbirlerine karşı hoşgörülü olmalıdır
Alıntıdır.

Sponsorlu bağlantılar
Sponsorlu bağlantılar

26 Comments on Ülkemiz İçin Üzerimize Düşen Görev ve Sorumluluklarımız Nelerdir

 1. milley crus // 30 Mart 2014 at 21:33 // Cevapla

  evet ya çok uzun bi şey yazarken elim koptu

 2. çoooook uzun ama çok güzel

 3. valla bana göre güzel ama biraz da saçma

 4. fb li bennur // 03 Nisan 2013 at 10:34 // Cevapla

  bence ben 2. yazısını yazdım .. tam bana göre yazın bence bu kıtayı..

 5. Beril TOSUN // 12 Mart 2013 at 18:21 // Cevapla

  Çok Uzun

 6. saolun çok yararlı

 7. çok uzun ve bir azda saçma gibi

 8. çok uzun bu yaa

 9. bencede çok uzun

 10. gülsen ennur cengiz // 04 Ekim 2012 at 17:50 // Cevapla

  çok uzunnnnnnnnnnnn.

 11. gülsen ennur cengiz // 04 Ekim 2012 at 17:49 // Cevapla

  bana göre çok uzun kısa olanı sizde varmı arkadaşlarrr

 12. çaglayan kaya // 01 Ekim 2012 at 19:00 // Cevapla

  çok uzun olsada bana yardımcı olacak bilgileri edinmekten memnunum

 13. gökçenur coşkun // 12 Mayıs 2012 at 12:08 // Cevapla

  valla bizim hoca uzun istediği için tam benlik diyebilirim

 14. şeyda dağ // 05 Mayıs 2012 at 13:34 // Cevapla

  doğru

 15. burcu karabulut // 14 Nisan 2012 at 19:19 // Cevapla

  uzun olsada bana göre bilgiler var.Bende aralarından seçip seçip yazdım.

 16. kübra aruk // 10 Nisan 2012 at 21:20 // Cevapla

  eveettttttttttttttttttttttttt…

 17. hüseyin polat // 29 Mart 2012 at 19:09 // Cevapla

  çok uzun değilmi arkadaşlar

Leave a comment

Your email address will not be published.