wordpress counter
10:08 pm - Cuma Mayıs 22, 2015

Ssk-Bağkur Erken Emeklilik Nasıl Olunur

Çarşamba, 9 Mayıs 2012, 15:53 | Haber | 0 Comment | Read 3245 Times
by admin

Bağkurluları sevindirecek bir haber. bağkurdan 8 yıl erken emekli olunabilir. peki bu nasıl oluyor. buyrun ilgili metni beraber okuyalım. Bu bir torba yasa içeriğidir.

Yeni düzenlemede, bir kişinin SSK’lı (4/a) ve Bağ-Kur’lu (4/b) çalışmalarının çakışması yani aynı döneme rastlaması halinde SSK çalışmaları geçerli olacak. Şimdiye kadar böyle bir çakışma durumunda, önce başlayan sigorta geçerli olur kuralı işliyordu. Örneğin bir limitet şirkete ortak oldunuz ve ertesi gün de başka bir işyerinde sigortalı olarak çalışmaya başladınız. Buna yasal bir engel bulunmuyor ama Bağ-Kur sigortanız bir gün önce başladığı için, sonra başlayan SSK’lı çalışmalarınız geçersiz sayılıyordu. Yani emekli olurken Bağ-Kur şartlarına göre emekli oluyordunuz.

Torba Kanun’la birlikte, şirket ortağı, vergiye tabii esnaf veya tüccar olarak Bağ-Kur kapsamında faaliyet gösterenler de başka bir işyerinden SSK’lı olabilecek. Asıl önemli olan, bu durumda Bağ-Kur değil SSK’lı günleri geçerli olacak. Bu düzenlemenin Bağ-Kur’lular için ne anlama geldiğini, iki okurumuzun bilgileri üzerinden örnek vererek açıklayalım.

Ziya Perviz isimli okurum bir limitet şirketin ortağı. 03.10.1971 doğumlu Ziya Bey’in ilk sigorta başlangıcı askerden önce 01.11.1989 tarihinde. Bu girişle birlikte 150 gün prim ödenmiş. Daha sonra askere giden Ziya Bey, askerlik sonrası birkaç yıl boşta kaldıktan sonra 04.06.1996 tarihinde limitet şirket ortağı olmuş. Mevcut bilgilere göre Ziya Bey Bağ-Kur’a 9000 gün prim ödeyerek 56 yaşında emekli olacak. Yeni yasayla birlikte Ziya Bey, şirket ortaklığından ayrılmadan başka bir işyerinden sigortalı olursa, 51 yaşında emekli olabilecek. Yani SSK’ya geçmekle 5 yıl daha erken emekli olacak.

İkinci örneğimiz Yusuf Salcı isimli okurumuz. 13.02.1974 doğumlu Yusuf Bey, 1992 yılında 6 ay kadar SSK’lı çalıştıktan sonra 1999 yılına kadar hiç sigortalı çalışmamış. 1999′da açtığı dükkan dolayısıyla Bağ-Kur’a tescili yapılan Yusuf Bey, normalde Bağ-Kur’dan 58 yaşında emekli olacak. Ancak bundan sonra SSK’lı bildirilirse 5600 günü tamamlamak şartıyla 53 yaşında 5 yıl daha erken emekli olabilecek.

Yukarıda iki ayrı örnekte verdiğimiz erken emeklilik imkânı, on binlerce Bağ-Kur’lu için geçerli. Bağ-Kur’luların primlerini ceplerinden ödedikleri ve ne kadar zorlandıkları dikkate alındığında, 5 yıl daha erken emeklilik hiç de azımsanmayacak bir kazanım. Üstelik bu imkândan yararlanmak için şirketinizi, dükkanınızı kapatmanız veya devretmeniz de gerekmiyor.

Borcunuzun %40′ı silinecek

to "Ssk-Bağkur Erken Emeklilik Nasıl Olunur"

 1. Anonim diyor ki:

  ssk ve bagkurluyum sskya gectim 1261 günü doldurmam gerekirmiş bunasıl yasa iki ayrı devletemi yaşıyoruz bakur şartlı gün devri veriyor beverversinnim 9000 bin günüm var toplamda emekli olamıyoru ssk da 5290 bagkur 3710 sskam var ben emekli olamıyorum bagkur sskda gün şartsız alıyo ssk neden alamıyo benim durumumda olanlar devleti mahkemeye versin böyle yasa olurmu

 2. irfan er diyor ki:

  irfan er

 3. zeynel şahin diyor ki:

  zeynelşahin 1983 yılında girişim var ssk 3810 günüm var erken emekli nasıl olurum bu boşlukları doldurmak istiyom emekli olmak isterim kendim inşat işçisiyim yaş ireledi,kce iş vermiyorlar zorlanıyorum iş bulmakta bana bu konuda yardımcı olursanız binlerce kişi var bu sorunlarla mücadele eden bizede bir hak tanıyın bizde bu ülkenin vatandaşıyız hep başka yasalar çıkıyor ssk erken emeklilik için bir yasa bekliyorunz bütün yetkililerde ricam olunur biz çok zor durumdayız

 4. gülşah peker diyor ki:

  babam 1982 yılında bagkurlu,ancak 1990 yılında 5 sene dondurmuş,suanda 18yıl üc aylık bagkurumuz var,yası 51 ,yasımız emeklılık ıcın tutuyor ama,gun satın alınmıyor,sımdı dukkanı devredıp sıgortaya gececek,bu yeni cıkacak erken emeklilik yasasından yararlanabilirmiyiz,cevap yazarsanız sevınırım,

 5. dursun atalan diyor ki:

  ben 01.12.1963 doğumluyum 1979 ssk giriş yaptım 1982 yeniden ssk girişim var askerden önce askerden sonra 1985 de yeniden ssk giriş yaptım benim toplam 3100 gün prim 600 gün askerlik borçlanmam var ne zaman yaştan emekli olabilirim, yeni cıkacak süper emeklilik olabilirmiyim

Haber Hakkında Yorum Yapın