wordpress counter
8:26 pm - Cumartesi Mayıs 30, 2015

Şehzade Cihangir Kimdir Neden Öldü Ölümü Vikipedi

Perşembe, 5 Nisan 2012, 11:21 | Eğitim Haberleri | 11 Yorum | Read 31282 Times
by admin

Şehzâde Cihangir, babası Kânûnî’nin onüç çocuğundan sekizinci oğludur. Hürrem’den doğmuştur, dünyâya kambur gelmiş bu çocuktur. Öte yandan… Bedenî kusurundan dolayı, aynı anneden olan kardeşleri tarafından bile dışlanmıştır. Onu seven kardeş ise, annesinin can düşmanı Mâh-ı Devrân Sultanın oğlu Mustafa’dır. Tabiatıyla o da Mustafa’yı çok sevmiştir. Hem o derecede sevmiştir ki, ağabeyinin bizzat şâhit olduğu îdâmı onun da ölüm sebebi olacaktır.
Cihangir 1531’de İstanbul’da doğmuştur. Kendisi hattat (yazı ustası) olup, ayrıca “Zarîfî’ mahlâsını kullanan bir şâirdir de. Belki beden kusurunu dikkate alarak saltanat hırsından uzak durmuştur. Nitekim, kendisine teklif edilen Amasya sancak beyliğini de kabûl etmemiştir. Yirmiki yaşında öldüğü târihe kadar babası yanından hiç ayrılmamıştır.
Ağabeyi Şehzâde Mustafa’nın boğdurulduğu sırada, o da babasının çadırında olduğundan, olayı en yakından yaşamıştır. Bu, onun rûhunda öylesine bir hasar bırakmıştır ki, îdam sonrası düştüğü büyük travmanın sonucuna daha fazla dayanamayıp, babasıyla Halep’e vardıklarında (28.08.1553) Ora’da melânkoliden ölmüştür.
Kânûnî, adına İstanbul Şehzâde Câmiini yaptırdığı Bugün İstanbul-Beyoğlu’ndaki Cihangir mahâllesi, bu adını işte bu tâlihsiz evlâttan almış bulunmaktadır. Babası bu yeri onun adına kurdurmuş olup, aynı yere, câmi, imâret, tekke ve türbe yaptırmıştır.

11 responses to "Şehzade Cihangir Kimdir Neden Öldü Ölümü Vikipedi"

 1. nısa diyor ki:

  cok acı bı durum vıcdanları rahat vermesın onlara katıl Osmanlı sınırlerım bozuluyor ızlerken

 2. Ilyas diyor ki:

  Saltanat sevdasina kendi oqlunun canina kiymiw bir zalimdir…
  Inwallah kabrinde bile rahat yuzu gormez…
  Allah rahmet elesin Sehzade Mustafa Han…
  Sayqilarimla:
  Azerbeycandan ilyas

 3. sehzade mustafa diyor ki:

  kanuni bu evlet katlinle ve osmanliya hayirli devlet adamlarini.seytan rihlu.karin.yuzunden katlendittin ya allah sanada karinada rustemede rahat yuzugostermesin.inss

 4. harun diyor ki:

  kanuni osmanlı tarihinde uçkuruna düşkün kadın müptelası ve harem oyunlarına körü körüne inanan ülkenin batışına neden olan padişahtır şehzade mustafa pargalı ibrahimi öldüren saltanat sevdalısı bir padişahtır allah mezarında rahat yüzü göstermesin beddualarım her zaman üstünden eksik olmayacaktır yüz yıllar sonra bile beddua alması ne ilginç değilmi

  • behlul diyor ki:

   Harun kanuni sultan bu cihana gelmemiş senin ve senin gibileri tarihi, anlamadan dizideki uç buçuk soytarıya inanır asıl, senin gibileri ot geldi saman gideceksiniz 43. Yıllık sultanlığında dünyaya kok döktürmüş birine iftira asıl nahlet sana gelsin harun,insanlar bir aileyi hükümleri yok ken laf satarlar karı gibi

  • Calli diyor ki:

   itin ürümesiyle kemik yagsaydiiiiii

  • Adınız diyor ki:

   tahminime göre sen abdest almayı bile bilmeyen bir acizsin

 5. muhamed diyor ki:

  naletlen kanuni mustafayı neden öldürdün

 6. derya diyor ki:

  hürrem kendi oğlunun katili oldu çok yazık HASEKİ MAHİDEVRAN VE ŞEHZADE MUSTAFA HAN

 7. zurna diyor ki:

  çok iyi bir çocukmş ALLAH RAHMET EĞLESİN

 8. burcu akcebe diyor ki:

  bu çocuk hürremin diğer çocuklarından dahada masum olup ağabeyinide çok sevmesi onur verici.ama cihangir bu şekilde ölmeyi hak ettiğini sanmıyorum.

Haber Hakkında Yorum Yapın