wordpress analytics
Şehzade Cihangir Kimdir Neden Öldü Ölümü Vikipedi - Songazetehaberleri.Com

Şehzade Cihangir Kimdir Neden Öldü Ölümü Vikipedi

Perşembe, 5 Nisan 2012, 11:21 | Dizi Haberleri, Eğitim Haberleri | 5 Yorum | Read 29992 Times
by admin
Sponsorlu bağlantılar
Sponsorlu bağlantılar

Şehzâde Cihangir, babası Kânûnî’nin onüç çocuğundan sekizinci oğludur. Hürrem’den doğmuştur, dünyâya kambur gelmiş bu çocuktur. Öte yandan… Bedenî kusurundan dolayı, aynı anneden olan kardeşleri tarafından bile dışlanmıştır. Onu seven kardeş ise, annesinin can düşmanı Mâh-ı Devrân Sultanın oğlu Mustafa’dır. Tabiatıyla o da Mustafa’yı çok sevmiştir. Hem o derecede sevmiştir ki, ağabeyinin bizzat şâhit olduğu îdâmı onun da ölüm sebebi olacaktır.
Cihangir 1531’de İstanbul’da doğmuştur. Kendisi hattat (yazı ustası) olup, ayrıca “Zarîfî’ mahlâsını kullanan bir şâirdir de. Belki beden kusurunu dikkate alarak saltanat hırsından uzak durmuştur. Nitekim, kendisine teklif edilen Amasya sancak beyliğini de kabûl etmemiştir. Yirmiki yaşında öldüğü târihe kadar babası yanından hiç ayrılmamıştır.
Ağabeyi Şehzâde Mustafa’nın boğdurulduğu sırada, o da babasının çadırında olduğundan, olayı en yakından yaşamıştır. Bu, onun rûhunda öylesine bir hasar bırakmıştır ki, îdam sonrası düştüğü büyük travmanın sonucuna daha fazla dayanamayıp, babasıyla Halep’e vardıklarında (28.08.1553) Ora’da melânkoliden ölmüştür.
Kânûnî, adına İstanbul Şehzâde Câmiini yaptırdığı Bugün İstanbul-Beyoğlu’ndaki Cihangir mahâllesi, bu adını işte bu tâlihsiz evlâttan almış bulunmaktadır. Babası bu yeri onun adına kurdurmuş olup, aynı yere, câmi, imâret, tekke ve türbe yaptırmıştır.

Sponsorlu bağlantılar

5 responses to "Şehzade Cihangir Kimdir Neden Öldü Ölümü Vikipedi"

 1. burcu akcebe diyor ki:

  bu çocuk hürremin diğer çocuklarından dahada masum olup ağabeyinide çok sevmesi onur verici.ama cihangir bu şekilde ölmeyi hak ettiğini sanmıyorum.

 2. zurna diyor ki:

  çok iyi bir çocukmş ALLAH RAHMET EĞLESİN

 3. derya diyor ki:

  hürrem kendi oğlunun katili oldu çok yazık HASEKİ MAHİDEVRAN VE ŞEHZADE MUSTAFA HAN

 4. muhamed diyor ki:

  naletlen kanuni mustafayı neden öldürdün

 5. harun diyor ki:

  kanuni osmanlı tarihinde uçkuruna düşkün kadın müptelası ve harem oyunlarına körü körüne inanan ülkenin batışına neden olan padişahtır şehzade mustafa pargalı ibrahimi öldüren saltanat sevdalısı bir padişahtır allah mezarında rahat yüzü göstermesin beddualarım her zaman üstünden eksik olmayacaktır yüz yıllar sonra bile beddua alması ne ilginç değilmi

Haber Hakkında Yorum Yapın