wordpress counter
2:17 am - Cumartesi Mayıs 30, 2015

Nikah Evlilik İşlemleri İçin Gereken Evraklar 2012

Pazartesi, 7 Mayıs 2012, 0:04 | Haber | 0 Comment | Read 8948 Times
by admin

Evlenmeyi düşünenler yada düğün arifesinde olan kullanıcılarımız için evlenmeden önce evlilik nikah işlemlerinde neler yapabilirsiniz daha doğrusu neler yapacaksınız gerekli olan işlemler nelerdir onlar hakkında kısa ve faydalı bilgiler paylaşmak istedik.

Evlenmek için nasıl başvurulur?

Müstakbel eşinizle birlikte yaşadığınız yerdeki evlendirme dairesine başvurmanız gerekir. Ancak, ayrı illerde oturuyorsanız kendi illerinizdeki evlendirme dairelerine ayrı ayrı da başvurabilirsiniz. Dosyalar nikahın kıyılacağı dairede birleştirilerek işlemler tamamlanır.

Ayrı illerdeyseniz ve birlikte başvurma olanağınız yoksa, bu durumda evlendirme dairesine müracaat için noterden vekalet verilmesi gerekir. Bu vekaletnamede, vekaletnamenin evlilik için olduğu, vekaleti alanın, verenin ve evlenilecek kişinin kimliklerinin tam olarak yazılması zorunludur. Bu şartları taşımayan vekaletnameler geçersiz sayılır.

Hangi belgeler gerekir?

Evlendirme dairesine giderek evlendirme memuruna evleneceğinizi beyan etmeniz gerekir. Bu beyanınız ikişer adet olan evlendirme beyannamesine geçer. Kimlik bilgileri ile fotoğrafınızın olduğu beyannameleri imzalamanız ve evlendirme memuru tarafından beyannamelerin tasdik edilmesi gerekir. Evlendirme beyannamelerini onaylayan memur, sizden şu belgeleri ister:

***6 adet fotoğraf

***Nüfus kayıt belgesi

***Nüfus cüzdanı örneği

***Sağlık raporu

Nikah dairesi seçimi

Müstakbel eşinizle birlikte müracaat ettiğiniz evlendirme dairesinde nikah kıydırmak isterseniz bir sorun çıkmaz. Ancak, başka bir yerde nikah kıydırmak isterseniz evlenme beyannamesinin bir örneğinin onaylanarak size verilmesi gerekir. Bu belgeyi aldığınız takdirde Türkiye’nin ve dünyanın her yerinde evlenme hakkına sahipsiniz demektir.

Evlendirme dairesi dışında resmi tatil günleri de dahil, özel salonlarda, izinli olmak kaydıyla hastanelerde veya cezaevlerinde nikah kıyılabilir. Nikah kıyılamayan tek yer, ibadethanelerdir. Nikahın kıyılacağı yer konusunda nikah memuru açısından bir sıkıntı yoksa nikah her yerde kıyılabilir. Ancak, nikah memurunun dışarıda ve resmi mesai saatleri dışında kıyılacak nikah için mecbur olma durumu yoktur.

Nikah şahidi kim olmalı?

Nikah şahidi olmak için aranan şartlar reşit olmak, mümeyyiz olmak (ayırt edici gücü olmak) ve tanıklık ettiği kişiyi tanımaktır. Bunun dışında başka hiçbir koşul aranmadığı gibi ikiden fazla nikah şahidi olmasında da bir engel yoktur.

Yıldırım nikahı diye bir şey var mı?

Bugün için yıldırım nikahı adına özel bir mevzuat bulunmuyor. Acil nikah için gereken evraklar diğer evraklardan farksızdır. Evraklarını tamamlayanlar, evlendirme memurluğunun programına göre birkaç gün ya da bir hafta içinde evlendirilebilir.

Eski Medeni Kanun’da evlendirme beyanı olmadığından, bağlı bulunan muhtarlığa başvurulduğunda, belgelerin orada askıda kalma süresi söz konusuydu. Acil evlenmek isteyenler, o sürenin kısaltılması için doktor raporu ve mahkeme kararıyla yıldırım nikahı kıydırırlardı. Ancak şimdi zaten evlenmeye engel bir durum yoksa, birkaç gün içinde nikahın kıyılması söz konusu oluyor.

to "Nikah Evlilik İşlemleri İçin Gereken Evraklar 2012"

 1. betüşrıza diyor ki:

  slm ben ıstanbuldan betül erkek arkadasımla evlılık kararı aldık ama o adanada yasıyor yanı nıkah ıstanbulda kıyılcak onun evrakları ne olmadır bılgı verırsenız sevınırım….

 2. Kullanıcı Adı Girin... diyor ki:

  Hayır

  • Kullanıcı Adı Girin... diyor ki:

   slm ben istanbulda oturuyorum nışanlim izmirde acil olarak nikah kiymamiz lazim ama nikahi istanbulda kiyilirmi?

   • isttt diyor ki:

    Tam bizim durumumuz. bizde istanbulda yapacağız nikahı. nişanlım vekalet gönderdi, diğer evrakları tamamladık başvurumuzu yapacağız.

 3. ysf diyor ki:

  merhabalar,
  nikah için alınacak sağlık raporu ücretli midir, nerelerden alınabilir? farklı yorum ve görüşler okudum..
  teşekkürler

 4. özlem tatar diyor ki:

  evet emir aile izni olduğunda yapabilirsin

 5. emir elmas diyor ki:

  iyi günler arkadaslar ben evlı bırıyım esım 20,07,1995 dogumludur resmı nıkah yapabılır mıyım acıl cvp cocuk kımlıksız kaldı acıl cvp

  • ışıl diyor ki:

   evli olmasanda öocuğa kimlik çıkartabiliyorsun babasıyla birlikte git nüfus dairesine çıkarırlar

 6. Polat Karadağ diyor ki:

  Merhaba;
  İzninizle siz yetkililere bir sorum olacak.Ben nisan 14 1993 doğumluyum , evlenmek istediğim sevgilim ie 5 yıldan beri beraberiz ve artık evlenmek istiyoruz.Kız arkadasımın doğum tarihi 05.06.1994 tür. Sizce biz yazın haziran ayında (sevgilim 18 oluyor) nikah kıyabilirmiyiz.
  Şimdiden cevap verdiğiniz ve yardım severliğiniz için Teşekkür ederiz. SAYGILARIMLA

  • Haydar Abiniz diyor ki:

   Sevgili Polat,

   Bu ne hız yavrucum. 18 yaşında bir çiçeği dikkatli sulaman gerekir. Benim köşemi takip et. Mutluluklar dilerim.

Haber Hakkında Yorum Yapın