wordpress counter
6:22 pm - Cumartesi Mayıs 30, 2015

Kürtaj Ücreti

Çarşamba, 9 Mayıs 2012, 0:34 | Sağlık Haberleri | 0 Comment | Read 8001 Times
by admin

kürtaj ücreti nedir 2011,devlet hastanelerinde kürtaj fiyatları 2012,evlilik dışı kürtaj fiyatları

Kürtaj Ücreti

Kürtaj Ücreti


1. Kürtaj Fiyatları Ne Kadar?
Genel olarak kürtaj olunacak yere göre kürtaj fiyatlarıda değişmektedir. Eğer 18 yaşın üstündeyseniz ortalama 400-1000TL arasında fiyat tarifesi bulunmaktadır. Eğer 18 yaşın altında ve evlilik dışı bir ilişki sonucunda hamile kalındıysa fiyatlar bazen 1500 ila 3000 TL lere kadar çıkabilmektedir.

2.Kürtaj Dışında Bir Yöntem Varmıdır.
Ülkemizde kürtaj dışında bir yöntem bulunmamaktadır. Çeşitli ülkelerde çeşitli ilaçlar bulunsada bu gebeliği bazen önleyememekte ve çocukların sakat doğmalarına neden olabilmektedir. Bundan ötürü ilaç iğne gibi şeyler önerilmemektedir.

3.Kürtaj olan kişiler bir daha çocuk yapabilirmi
Hijyenik ve uzman ellerde yapılan kürtaj sonrasında her hangi bir olumsuz sonuç oluşması mümkün değildir. Hijyen olmayan ortamlarda yapılan kürtaj sonrasında rahimde iltihaplanma olup kansere dönme olasılığı bile vardır. Bundan ötürü kendinizi uzman ellere teslim ediniz.

4-Bakirelerde kızlık zarına zarar vermeden kürtaj yapmak mümkün müdür?
Bakire genç kızlarında dışa boşalma yoluyla kızlık zarı bozulmadan da gebe kalmaları mümkündür.Ancak kurataj sırasında vajinaya spekulum adlı alet konulduğu için her zaman kızlık zarı korunmayabilir.Sadece esnek,ilişkiye uygun zar tipleri zarar görmeyeblir.Bunu önceden anlamak mümkün değildir.

5-Daha önce kürtaj yapıldığının anlaşılması mümkün müdür?

Kürtaj esnasında işleme izin verildiğini gösteren bir form imzalatılmaktadır. Bu form gizli kalır, saklanır ve bu bilgiye kimse ulaşamaz. Kürtajdan 4-6 hafta sonra yapılan jinekolojik bir muayenede kürtaj işleminin yarattığı etkiler tümüyle silinmiş durumdadır. Kimse sizin daha önceden böyle bir operasyon geçirdiğinizi anlayamaz.

6-Kimler kürtaj olabilir?

Ülkemiz yasalarına göre 10. gebelik haftasına kadar olan gebeliklerde (ultrasonografi ile teyit edilmiş olmalıdır) kürtaj tümüyle yasaldır. Evli olan kadınlarda eş imzalı onay vermelidir. Evli olmayan kadınlar kendi istekleri doğrultusunda işlemi yaptırabilirler. 18 yaşın altında olan kız çocuklarında evli olsun veya olmasın ebeveynin imzalı onayı alınır.

Burada dikkate alınması gereken nokta, tıbbi gebelik haftasınınhamile kalınan tarihe göre değil son adet tarihinden itibaren geçen süreye kadar olan hafta olmasıdır.

7-Kürtajdan sonra ilk adet ne zaman görülür ?

Kürtajdan sonraki ilk 2 haftada (özellikle 3.-5. günler arasında) görülen kanamalar adet kanaması değildir. Bu kanamalar kürtaj sonrası kanama olup normaldir. İlk adet kanaması ortalama olarak uygulama tarihinden sonraki 4-6 hafta içinde görülür.

8-Kürtajdan sonra adet gecikmesi ne anlama gelir?

Kürtaj sonrası ilk adet genellikle 1 ay (4-6 hafta) sonra görülür. Kürtajın yapıldığı gün adet kanamasının ilk günü olarak kabul edilir ve normalde kaç günde bir adet görülüyor ise o kadar süre sonra ilk adetin olması beklenir. Nadiren bu süre 50-60 güne kadar uzayabilir.

Eğer beklenen günde adet görülmez ise mutlaka jinekolojik değerlendirme gerekir. Eğer adet gecikmesine sebep olan şey gebeliğin devamı veya rahim içersinde oluşan Asherman Sendromu (rahim içersinde yoğun yapışıklıklar oluşması ve buna bağlı olarak adet az görme veya adet görememe) gibi bir problem değil ise ilaçlar kullanılarak adet görülmesi sağlanır.

9-Kürtaj işlemi sonrasında işime ne kadar sonra dönebilirim?

Kürtaj sonrası 1-3 gün istirahat esastır. Ancak iş temponuza geri dönülmesi zorunluysa bedensel olarak aşırı zorlamamak koşuluyla ertesi gün çalışmaya devam etmek mümkündür. Bu nedenle bir çok çift işlemi Cuma ya da cumartesi günü yaptırmayı tercih etmektedir.

10-Neden bazen kürtaj öncesinde gebeliğin büyümesi bekleniyor ?

Son adet tarihinin ilk gününe göre 5 haftadan önce gebelik sonlandırılması için başvurulduğunda gebeliğin biraz daha büyümesi için beklemek gerekebilir. Bunun en temel nedeni rahim ağzının gebe olunmayan dönemlerde oldukça sert bir yapıda olması ve ilerleyen gebelik günleriyle birlikte yumuşamaya başlamasıdır. Sert bir rahimağzı işlemin uygulanması için metal aletlerin kullanılmasını gerektirecek, bu da riskinizi artıracaktır. Dahası çok erken uygulanan müdahalelerde gebeliğin devam etme riski ve böylece yeniden kürtaj olma riski gündeme gelecektir.Çünkü kürtaj öncesi gebelik kesesinin ultrasonografide net görülmesi gerekmektedir.

11-Kürtaj sonrası spiral ne zaman takılır?

Kürtaj sırasında bazı merkezler aynı anda spiral takmaktadırlar.Ancak kürtaj sırasında rahim büyük olduğu ve kanal açık olduğu için işlem sırası spiral takılması önerilmemektedir.En doğrusu kürtaj sonrası görülen ilk adette takılmasıdır.Yine de karar hasta ve doktora aittir.

12-Kürtaj sonrası ne zaman doğum kontrol hapı başlanmalıdır?

Kürtaj sonrası görülen ilk adet kanamasında kişiye uygun doğum kontrol hapı doktorunun önerisiyle başlanmalıdır.

to "Kürtaj Ücreti"

  1. gül diyor ki:

    kürtajın kötü oldugunu biliyorum fakat neden sadece ben ugraşim neden tek taraflı bir bebk olsun eşim le ben cok istemiştik ama şimdi eşim istemiyo kendisine böyle bişey söylemedim ama anlıyorum ben istemiyoo yüzden tek cagre aldırmak

    tamam men mejburiyet

Haber Hakkında Yorum Yapın