geçici işçilere kadro

Sponsorlu bağlantılar
Sponsorlu bağlantılar

geçici işçilere kadro 2011,geçici işçilere kadro,geçici işçilere kadro müjdesi 2011

Geçici işçilerin kadroya alınmasına öngören 5620 sayılı “Kamuda Geçici İş Pozisyonlarında Çalışanların Sürekli İşçi Kadrolarına veya Sözleşmeli Personel Statüsüne Geçirilmeleri, Geçici İşçi Çalıştırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun” Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.
Yasaya göre, kadro kapsamındaki kuruluşlar; genel bütçe kapsamındaki kamu idareleri, özel bütçeli idareler ve sosyal güvenlik kurumları ile bunlara bağlı döner sermayeli kuruluşlar, kanunlarla kurulan fonlar ve kefalet sandıkları, özel kanunlarla kurulan kuruluş ve teşekküller ile hizmetlerini genel bütçenin transfer tertiplerinden yardım alarak yürüten kamu kurum ve kuruluşları, KİT’ler ve bağlı ortakları, kanun çerçevesinde özelleştirme kapsamında veya programında bulunanlardan sermayesinin yüzde 50’den fazlası kamuya ait kuruluşlar ile Telgraf ve Telefon Kanunu ile kurulmuş ve sermayesinin tamamı Hazineye ait kuruluşlar, il özel idareleri, belediyeler, bunları kurdukları veya üye oldukları mahalli idare birlikleri ile müessese ve işletmeleri, belediyelerin bağlı kuruluşları olarak sıralandı.

Bu kuruluşlarda 2006 yılında usulüne uygun olarak vizesi yapılan geçici iş pozisyonlarında, toplam 6 ay ve daha fazla süreyle çalışan geçici işçilerden, kanunun yürürlüğe girdiği tarihte iş sözleşmeleri devam edenler kadroya alınacak.

2005 veya 2006 yıllarında aynı şartlarda çalışıp da askerlik, doğum veya sağlık kurulu raporuyla belgelendirilen sağlık sorunları nedeniyle iş sözleşmeleri askıda kalanlara da kadro verilecek.

Fabrika, şantiye, atölye, çiftlik, arazi gibi işçi istihdamının zorunlu olduğu yerlerde işçiler eliyle görülmesi gereken işlerde fiilen çalışanlar sürekli işçi kadrolarına, bunların dışında kalan geçici işçiler ise istekleri halinde sözleşmeli personel olarak atanacak.

-İL GENEL MECLİSİ TESPİT EDECEK-

İl özel idareleri, belediyeler ve belediyelerin bağlı kuruluşlarında çalışırken kadroya atanmak için gerekli şartları taşıyanlar sözleşmeli personel statüsüne; gerekli şartları taşımayanlar ile durumuna uygun boş kadro bulunmayanlar ise sürekli işçi kadrolarına atanacak.

Sözleşmeli personel statüsüne geçirilmesi gerekenlerin sayısı, boş kadro sayısından fazla olması halinde, sözleşmeli personel statüsüne geçirilecekler, geçici işçi statüsünde çalışanların kıdemleri, eğitim durumları, ihtisas alanları ve hizmet ihtiyaçları birlikte değerlendirilerek il genel, belediye veya bağlı idare yönetim kurulu ile birlik meclisleri tarafından tespit edilecek.

-EMEKLİLİĞİ GELENLER-

Geçici işçilerden, kanunun yayımı tarihi itibariyle bağlı bulundukları sosyal güvenlik kurumundan yaşlılık veya emeklilik aylığı bağlanmasına hak kazanmış 56 yaşını dolduran kadınlar, 58 yaşını dolduran erkekler sürekli işçi kadrolarına veya sözleşmeli personel statüsüne geçirilmeyecek. Bu kişilerin iş sözleşmeleri, tüm yasal hakları ödenerek sona erdirilecek.

-İŞÇİYE 15 GÜN SÜRE-

Sözleşmeli personel statüsüne geçirilmeleri öngörülen geçici işçilere, ilgili idare, kurum ve kuruluşların kararları tebliğ edilecek.

Geçici işçi, sözleşmeli statüye geçirilmeye veya mevcut statüsünde çalışmaya devam etmesine ilişkin tercihini, tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içinde bildirecek.

Sürekli işçi kadrolarına veya sözleşmeli personel statüsüne geçirilecek geçici işçiler için öncelikli olarak, boş sürekli işçi kadroları veya sözleşmeli personel pozisyonları ile sözleşmeli personel çalıştırılmasına esas alınan norm kadrolardan boş olanlar kullanılacak.

Sürekli işçi kadrosuna geçirilenlerin tescilleri, Türkiye İş Kurumuna yaptırılacak. Kurum tarafından tescili yapılmayanlar, sürekli işçi kadrosuna geçirilmiş sayılmayacak.

Geçici işçilerin sürekli işçi kadrolarına veya sözleşmeli personel statüsüne geçiş işlemleri, kanunun yayımı tarihinden itibaren 6 ay içinde tamamlanacak.

Geçici iş pozisyonlarından sürekli işçi kadrolarına geçirilen işçilerin ücretlerinde, diğer mali ve sosyal haklarında artış yapılmayacak.

Yasayla kamuda geçici işçi istihdamına son verilecek. Ancak mevsimlik ve kampanya işleri ile orman yangınıyla mücadele hizmetlerinde bir mali yılda 6 aydan az olmak üzere vize edilecek geçici iş pozisyonlarında işçi çalıştırılabilecek.

Sözleşmeli personel için merkezi sınav uygulanacak. Sınav, ücret ve izinlerle ilgili usul ve esaslar Bakanlar Kurulu tarafından belirlenecek.

-SÖZLEŞMELİ PERSONELE SENDİKA ÜYELİĞİ-

Sözleşmeli personel, kamu görevlileri sendikalarına üye olabilecek.

Özeleştirme sonucu hizmet sözleşmesi feshedilmiş olanlar da bu düzenlemelerden yararlanabilecek.

Kanun kapsamında 218 bin 733 geçici işçi kadroya alınacak.

Kaynak ANKARA AA

Sponsorlu bağlantılar
Sponsorlu bağlantılar

55 Comments on geçici işçilere kadro

 1. 2 YILDIR OKULDA BAZEN SÖZLEMELİ BAZEN OKUL AİLE BAŞKANLARIN ARCILIGIYLA ÜÇRETLERİMİZ OKUL VELİLERİ TARAFINDAN YARI ÖDENİR YARI ÖDENMEZ 2 OKULA BAKIYORUM İLK VE ORTA KALÖFER VE TEMİZLİK İŞLERİ ELEKTİRİK SU VE BİLGİSAYAYAR ARZALARINI YAPIYORUM BİZLERE KADRO VARMI RİCA EDİYORUM CEVAPLAYIN

  • AHMET İLK VE ORTAOKULLDA SÖZLEŞMELİ HİZMETLİ OLARAK ÇALIŞIYORUM HAZİRANIN 30 SON İNŞALLAH TAYİB BABA BİZLERİDE GÖZ ÖNÜNE ALIR LÜTFEN CEVABLAYI

 2. cemile yanik // 05 Mart 2014 at 10:07 // Cevapla

  İskurdanyatili kurankursunda calisiyorum bize
  Kadro yokmu

 3. AYSE CELİK // 06 Şubat 2014 at 10:34 // Cevapla

  ne zaman geliyor kadro gecen seneden beri geliyor deniyor ama YOK

 4. ahmet karaçizmeli // 13 Ocak 2014 at 14:44 // Cevapla

  belediyede çalışan işçilere kadro istiyoruz büyükşehir olduk belediyemiz kalktı mağduruz..

 5. hamza köylü // 14 Ekim 2013 at 18:47 // Cevapla

  sayın bakanım ben bel

  ankara büyük sehir aski belkada calısıyorum kadro bizide kapsarmı saygılarımla hayırlı bayramlar lütfen cevaplarmısınız

 6. ben elbistanda belediye bunyesınde calısan 9.aylık işçiyim kadro bizide kapsıyormu

 7. bir okulda işkurdan çalışıyorum bu kadro olayları bizleride kapsıyormu bilgisi olan yazsın

 8. kapsamıyor kardeşim ben çalışma bakanlığında çalışıyorum kendini kaptırma bu devlet sizlere kadro vermez torpilli olanlardan sıra gelmez size boşa umutlanma keşke sizede kadro verse isterim hepiniz kadrolu çalışın allah herşeyi görüyor nasılsa

 9. Kullanıcı Adı Girin... // 02 Nisan 2013 at 09:11 // Cevapla

  bir okulda işkurdan çalışıyorum bu kadro olayları bizleride kapsıyormu bilgisi olan yazsın

 10. Kullanıcı Adı Girin... // 25 Mart 2013 at 11:41 // Cevapla

  ıskur aracılıgıyla mevsımlık beledıyede calısıyoruz (6 ay) kadro ımkanı bızlerede varmı acaba bos gezıyoruz cocugumuz var bılgılendırırasenız sevınırım

 11. Kullanıcı Adı Girin... // 27 Şubat 2013 at 10:29 // Cevapla

  İŞKURA KADRO LÜTFEN BİZDE İNSANIZ

 12. bizler hastanede çalışıyoz sayın başbakanımız bizlerede bi yenilik düşünüyolarmı acaba bizlerede kadro falan var mı

 13. Çaykur mevsimlik işçilerinide kapsıyormu acaba bu kanun belki biraz sıkıntılarımız azalır…

 14. geçici işçi // 03 Şubat 2013 at 12:17 // Cevapla

  işkurda çalışanları kapsıyormu ben 6aydır kamuda calısıyorum bır umuttt..

 15. 1989 an bu yana bor şeker fabrikasına çalışıyorum bizim gibi çalışan bütün arkadaşların sayın cumhur başkanımız bizlerle ilgili bir çalışma yapılmıyrmu bizin türküye vatanaşı degilmiyiz …

 16. yusuf şekerci // 31 Aralık 2012 at 12:14 // Cevapla

  1998 yılından bu yana geçici işçi olarak çalışmaktayım.benim gibi şeker fabrikalarında çalışan arkadaşlarımada kadro gelir inşallah.çünkü 4 tane çocuk var bunun 3 ü öğrenci dayanacak gücüm kalmadı.sayın başbakanımız inşallah bizleride düşünür.bütün herkese selam.ALLAH HAYIRLISINI VERSİN.

 17. Kullanıcı Adı Girin... // 25 Kasım 2012 at 22:14 // Cevapla

  beledıyede 202 de calısıyurum gecıcı olarak calısıyurum sureklı işçi olarak calıstım sımdıde beledıyeler kapanıyur bıze kadro varmı yuksa bosdamı kalacayıs onu bılemıyuruz bılkızı olan suylesın bıze

  • Kullanıcı Adı Girin... // 08 Mart 2013 at 14:20 // Cevapla

   bu maddeye göre daha önce 6 aydan fazla çalışmış isen bu kadro seni kapsıyor olması lazım

   “GEÇİCİ MADDE 5- Bu kanun uygulanmasında 01.01.2006 tarihinden önce Belediyelerde işçi kadrosunda geçici süreli işlerde 3 yıl kıdeme sahip işçilerin kadroya alınmasında vize şartı aranmaz

 18. bilmemem 34 // 20 Kasım 2012 at 17:45 // Cevapla

  ben orman bakanlığında işciyim 6 senedir kadro alamadık keşke bize de kadro verilse o kadar rahatlıcazki bilemessiniz

 19. esk şeker geçici işçi // 07 Kasım 2012 at 18:12 // Cevapla

  1997 yılında işe girdim 2007deki kadrodan yararlanamadım inşallah busefer bütün kamudaki arkadaşlarıma ve bana kadro gelir çektiğimiz
  çileleri unuturuz.herkes yüce rabbime emanet olsun

 20. belediyeye kadro vermşken bizede verin başbakanım 4 ay çalışıyoruz sonra iş yok çocuklar okuyor allah aşkına kadro

 21. TALAT USTABAŞ // 29 Eylül 2012 at 22:07 // Cevapla

  MERHABALAR BEN ARTVİN HOPA BELEDİYESINDE 9 AYLIK İŞCİ OLARAK ÇALIŞIYORUM BIZEDE GUNEŞ DOGARMI ACABA EVLİYIN 4 ÇOÇUGUM VAR 2 DE ÖGRENCIN VAR SIZCE BIZEDE GUNEŞ DOGARMI

 22. murat ayyıldız // 27 Temmuz 2012 at 04:55 // Cevapla

  Ben 1 nisan 2011 de özel şirket elamanı olarak asgari ücretle belediyede çalışmaya başladım
  halen de çalışıyorum hatta %40 özürlü raporumda var
  Benim kadroya geçme durumum var mı

 23. bi saglık kuruluşunda çalışmaktayımasgari üçret yetersiz kalabalık aile zor geciniyoruz kıymetli bakanlarım bizim aylıkla siz bir hafta idare edemedemessiniz ALLAHINIZI seviyorsanız biz işcileri kadroya alın 5 nufuslu aileyim tek calışanım Müjdeli haberlerinizi bekliyoruz hem ALLAH sevinecek hem biz işciler

 24. Abbas demir // 04 Haziran 2012 at 21:11 // Cevapla

  hastane temizlik personeli olarak çalışıyorum 1997 itibaren çalışıyorum sayın bakanımdan temizlik personeline bir iyileştime yaparsa memnun oluruz saygılarımla bütün çalışan arkadaşlarıma sabırlar dilerim

 25. bende orman işletmede calışıyorum mevsimlik işçiyim bizim ne zaman yüzümüz gülecek ne zaman bende allaha havale ediyorum bizim anamız babamız bizim dünyamız ayrımı bizde türkiyeliyiz türkiyeli

 26. belediye gecici işçilerini kadroya vermeyenlere ben bir gecici isçi olarak hakkımı ALLAH a havale eddim. en iyi yaradan bilir ben 1997 yılında ise girdim 2006 yılında girenler haksahibi oldu hakkım varsa haramolsun.

 27. öğretmen evinde çalışanların hali ne olacak bizde kadro istiyoruz öğretmen evi kamu kuruluşu değilmi

 28. haklısın mustafa kardeş bizimde aynı sorunlar var hükümetin bu duruma acilen bi çözüm bulması lazım kendimi enayi gibi hissediyorum

  • evt kardeş.bende.vizeli işçiolarak beledyede çalışiyorum aaaammmm vizelerimizi durdurulmuş yalnız geçici işçi ye dondurulduk bunedemek biri bana acıklasın ricaolunur

 29. biz belediyede çalışan geçici işçileriz 2007 beri çalışıyoruz ama boş neyin ne olacağı belli değil kışın ortasında çıkarıyorlar bu işe bi çözüm bulun hiç olmazsa bir umut varmı onu söyleyin boşa beklemeyelim saygılar……..3

 30. erkan dursun // 04 Mayıs 2012 at 17:00 // Cevapla

  4/c statusunde sözleşmeli bilgisayar öğretmeni olarak çaiıştım daha doğrusu usta öğretici olarak çalıştırdılar şimdi ise herkese kadro veriliyor biz üvey evlatmıyız bize bir şey yokmu

 31. yaşar bölük başı // 26 Nisan 2012 at 13:24 // Cevapla

  sayın başbakanım biz 2006 cıkan yasadan yararlanıyorduk ama başkan bizekadro vermededi bizde mahkemeye verdik ama mahkeme bizi belediye 6 yılk gecici işci yapdı şimdi bize kadro varmı

 32. erhan demir // 15 Nisan 2012 at 11:44 // Cevapla

  öncelikle selamlarımı sunarımm… bende iş kurdan giren bi vtandşım okulda grev yapmaktyım …. bzlerde kadro varmı hayırlısıyla ‘SAYGILARIMI ARZ EDERİM’

 33. ismail çaka // 11 Nisan 2012 at 14:42 // Cevapla

  öncelikle slm larımı sunarım. ben iş kur elazığ da kayıt yaptım sözleşmeli okul hizmetlisi olarak devam etmekdeyim sözleşme bitimi galiba 2 ay kaldı bizde kadro dan faydanala bilecekmiyiz ? saygılarımla.

 34. hayretin keçeci // 02 Nisan 2012 at 22:34 // Cevapla

  kadro
  sayın başkanım işkur dan okulda hizmetli olarak çalışıyorum.İşimin devamı için kadro istiyorum.saygılarımla

 35. Şükran ÖZDAL // 02 Nisan 2012 at 22:03 // Cevapla

  Slm başbabkanım ben de iş kur çekilişinde çıkan 6 aylık oku l hizmetlisi olark görev yapıyorum sözleşmeye geçmek istiyorum bunu mümkün hale getirirseniz çocuklarımın geleceğine güvenle bakabilirim saygılarımla……

 36. naci bilgin // 27 Mart 2012 at 11:34 // Cevapla

  ben geçici işçi olarak sulama birliğinde çalışmaktayım acaba bizlerede kadro verilecekmi beni bilgilendirirseniz sevinirim.

 37. ben taşören işçi olarak belediyede büro işçisiyim 1 senedir.belediyenin kendi bolumune geçici işçi olarak 5 ay 24 gun 1 senelik diğer senede 5 ay 24 gnlık sigorta yatmışı varda valilik krarıyla otomatık belediye norm kadrosuna geçiyormuşsun bi dava açarak bunu ararştırıyoruym bilginize

 38. BİZ MEVSİMLİK ORMAN İŞCİLERİDE HAYIRLI HAVADİSLERİ BEKLİYORUZ.

 39. halil BAYAZİT // 06 Mart 2012 at 15:54 // Cevapla

  slm bn konya ılgın şeker fabrikasın da çalışmaktayım geçici işçi olarak yani mevsimlik 4 ay qibi kısa zaman yetkililere burdan sesimi bir nebze olsun seslenmek istiyorum her ne olacaksa olsun bi an yeter artık 4 ay çalış 8 ay yat olmuyor hayat çok zor işallah en kısa zaman da kadro alabiliriz sayqı ve sevqiler

 40. zülfükar tiryaki // 02 Mart 2012 at 11:34 // Cevapla

  18 yıldır öğretmenevinde çalışıyorum bende kadrodan faydalanabiliyormuyum

 41. murat bal // 01 Mart 2012 at 12:49 // Cevapla

  merhaba ben özel idareye bağlı köylere hizmet götürme birliğinde eskavatör operatörü olarak çalışmaktayım 2006 yılından beri yılda 8-10 ay çalışmak üzere geçici işçiyim.bende kadrodan faydalanıyormuyum.

 42. ismail arslan // 19 Şubat 2012 at 17:39 // Cevapla

  bu durum kimleri nasıl kapsıyor ne zaman netleşecek bilgisi olan var mı?

 43. çiğdem dokgöz // 19 Şubat 2012 at 16:24 // Cevapla

  bizmevsimlik işçiyiz bizim sonumuz ne olacak hergün korkuyla yaşıyoruz bü gün izine ayrılacakmıyız ne olacak diye bir çözüm istiyoruz

 44. çiğdem dokgöz // 19 Şubat 2012 at 16:14 // Cevapla

  cevap bekliyorum

 45. çiğdem dokgöz // 19 Şubat 2012 at 14:59 // Cevapla

  ben orduda br fındık fabrikasında çalışıyorum ve her gün çalışamıyoruz çalışmadığımız günü ödeyecekmişiz yoksa sağlıktan yararlanamazmışız doğrumu

 46. ilknur erdoğan // 19 Şubat 2012 at 13:23 // Cevapla

  sayın çalışma bakanım bu yasada belediyede çalışan gecici işçilere kadro varmı kadrosuzluktan evlilik bile yapamıyoruz sadece belediyede çalışan işçilerin kadrosu kaldı inşallah onlarında yüzünü güldürürsünüz

 47. ilknur erdoğan // 19 Şubat 2012 at 13:20 // Cevapla

  sayın başbakanım öncelikle ellerinden öperim geçmiş olsun dileğimle herkese kadro verdin sadece belediyede çalışan gecicimi diyin taşoronmu diyin nederseniz deyin kadro bekliyoruz ellerinden öper acil şifalar dilerim

 48. turgut şahin // 09 Aralık 2011 at 19:50 // Cevapla

  bence süper oldu. geleceğe güvenle bakıyorum

 49. turgut şahin // 09 Aralık 2011 at 19:49 // Cevapla

  merhaba ben 2006 yılında 8 ay belediyede geçici işçi olrak çalıştım ve daha sonra istifa attim 2011 ylıda ekim ayında tekrar belediyede geçici işçi olarak çalışıyorum ben kadro alırmıyım lütfen cevaplarmısınız saygılarımla

Leave a comment

Your email address will not be published.