Dosya Masrafı Nasıl Geri Alınır

Sponsorlu bağlantılar
Sponsorlu bağlantılar

Bankalara Ödenen Dosya Masrafları Geri Alınacak Peki Nasıl ?

Bankaların Dosya Masrafların Hakkında Detaylar…

Konut kredilerinde talep edilen dosya masrafları kanuna göre ‘haksız şart.’ 4 bin liraya kadar çıkan bu paraları geri alabilirsiniz.

Bankaların tüketicilerden aldıkları komisyon ve masraflar, gerek mahkemeler gerekse hakem heyetlerince hukuksuz bulunarak geri ödeniyor.

Bunların içinde konut kredisi kullanırken alınan dosya masrafları da var. Bankaların 2 bin lira ila 4 bin lira arasında aldıkları bu masraflar, 4077 sayılı Tüketici Koruma Kanunu’na göre haksız şart sayılıyor.

Sözleşmelerin tek taraflı ve tüketiciyle müzakere edilmeden hazırlanması, bu masrafların geri ödenmesini gerektiriyor. Tüketici Dernekleri Federasyonu Başkanı Ali Çetin, sözleşmelerde bu masrafların açıkça belirtilmediğini, bu yüzden de tüketicilerin geri alabildiğini söyledi. Çetin, “Bankalar kredi verirken faiz oranlarını ve taksitleri söylüyor ancak, dosya masrafı ve yeniden yapılandırmayı belirtmiyor. Bu yüzden de mahkemeler ve hakem heyetlerinde kararlar büyük çoğunlukla tüketicinin lehine çıkıyor. Tüketici sözleşmenin içine müdahale edemediği için haksız şart oluyor” dedi.

YAPILANDIRMA İSTEĞİ

Dosya masrafının yeniden yapılandırılan konut kredilerinde ikinci kez istenmesinin de doğru olmadığını kaydeden Çetin, söyle konuştu: “Bu konuda çok sayıda mahkeme kararı ve Yargıtay içtihadı da var. Tüketicilerden ikinci bir dosya masrafı istenmesi doğru değil. Yeniden yapılandırma diye istenen paralar geri alınabilir.”

NASIL BAŞVURULACAK?

Bankadan paranızı geri almak için; 1.061 TL’ye kadar olan alacaklarda kaymakamlıklardaki tüketici hakem heyetlerine, üzeri için tüketici mahkemelerine gitmeniz gerekiyor.
Yazacağınız dilekçeye mutlaka ödeme dekontlarınızı ve kesinti belgelerini de ekleyin.
Tüketici mahkemeleri 1-3 ay arasında karara varıyor.
İki tarafa da 15 gün içinde itiraz hakkı doğuyor.

Kaynak: TRT

Sponsorlu bağlantılar
Sponsorlu bağlantılar

9 Comments on Dosya Masrafı Nasıl Geri Alınır

 1. ticari kredilerin de dosya masrafı geri alınabiliyor mu? bu konuda bilgilendirebilirseniz cok sevinirim mail: seri_14_arabaci@hotmail.com

 2. taksitli ticari krediler içinde geçermi ?

 3. KREDİLERİNİ ERKEN ÖDEME YAPARAK KAPATANLAR’IN DİKKATİNE : Arkadaşlar,Kredilerde örnek 36 ay çektik,ancak 12.ayda tamamını kapattık.24 aylık HAYAT SİGORTASINI iade almamız gerekirken bu parayı almıyoruz.neden?bilmiyoruz çünkü,sağolsun bankacı kardeşlerimizde uyarmıyorlar..DİKKATE ALMANIZ DİLEĞİYLE :)

 4. ellerinde dekont olmayanlar krediyi kullandıkları banka şubesine gidip istesinler. masrafını aldıkları o telli dosyanın içinde mevcuttur dekontlar.

 5. Bnde dekont yoksa yapabilcek bşe varmı

 6. satılmıs kızıltoprak // 14 Nisan 2012 at 21:17 // Cevapla

  bankaya sordum ama bana paragerı ödeneceyıhakında bır
  cevapvermedı
  ler

 7. satılmıs kızıltoprak // 14 Nisan 2012 at 21:15 // Cevapla

  bende konut kıredısı aldımhangı makemeye bas vurmam gerekıyor

  • atilla özbay // 06 Eylül 2012 at 12:25 // Cevapla

   Bankadan paranızı geri almak için; 1.061 TL’ye kadar olan dosya masrafı alacaklarında kaymakamlıklardaki tüketici hakem heyetlerine, üzeri için tüketici mahkemelerine gitmeniz gerekiyor.

  • Kullanıcı Adı Girin... // 13 Eylül 2012 at 11:57 // Cevapla

   aile
   mahkemesine

Leave a comment

Your email address will not be published.