wordpress counter
10:23 am - Cumartesi Mayıs 30, 2015

Dosya Masrafı Nasıl Geri Alınır

Pazar, 13 Mayıs 2012, 11:57 | Ekonomi Haberleri | 9 Yorum | Read 4709 Times
by admin

Bankalara Ödenen Dosya Masrafları Geri Alınacak Peki Nasıl ?

Bankaların Dosya Masrafların Hakkında Detaylar…

Konut kredilerinde talep edilen dosya masrafları kanuna göre ‘haksız şart.’ 4 bin liraya kadar çıkan bu paraları geri alabilirsiniz.

Bankaların tüketicilerden aldıkları komisyon ve masraflar, gerek mahkemeler gerekse hakem heyetlerince hukuksuz bulunarak geri ödeniyor.

Bunların içinde konut kredisi kullanırken alınan dosya masrafları da var. Bankaların 2 bin lira ila 4 bin lira arasında aldıkları bu masraflar, 4077 sayılı Tüketici Koruma Kanunu’na göre haksız şart sayılıyor.

Sözleşmelerin tek taraflı ve tüketiciyle müzakere edilmeden hazırlanması, bu masrafların geri ödenmesini gerektiriyor. Tüketici Dernekleri Federasyonu Başkanı Ali Çetin, sözleşmelerde bu masrafların açıkça belirtilmediğini, bu yüzden de tüketicilerin geri alabildiğini söyledi. Çetin, “Bankalar kredi verirken faiz oranlarını ve taksitleri söylüyor ancak, dosya masrafı ve yeniden yapılandırmayı belirtmiyor. Bu yüzden de mahkemeler ve hakem heyetlerinde kararlar büyük çoğunlukla tüketicinin lehine çıkıyor. Tüketici sözleşmenin içine müdahale edemediği için haksız şart oluyor” dedi.

YAPILANDIRMA İSTEĞİ

Dosya masrafının yeniden yapılandırılan konut kredilerinde ikinci kez istenmesinin de doğru olmadığını kaydeden Çetin, söyle konuştu: “Bu konuda çok sayıda mahkeme kararı ve Yargıtay içtihadı da var. Tüketicilerden ikinci bir dosya masrafı istenmesi doğru değil. Yeniden yapılandırma diye istenen paralar geri alınabilir.”

NASIL BAŞVURULACAK?

Bankadan paranızı geri almak için; 1.061 TL’ye kadar olan alacaklarda kaymakamlıklardaki tüketici hakem heyetlerine, üzeri için tüketici mahkemelerine gitmeniz gerekiyor.
Yazacağınız dilekçeye mutlaka ödeme dekontlarınızı ve kesinti belgelerini de ekleyin.
Tüketici mahkemeleri 1-3 ay arasında karara varıyor.
İki tarafa da 15 gün içinde itiraz hakkı doğuyor.

Kaynak: TRT

9 responses to "Dosya Masrafı Nasıl Geri Alınır"

 1. şerife diyor ki:

  ticari kredilerin de dosya masrafı geri alınabiliyor mu? bu konuda bilgilendirebilirseniz cok sevinirim mail: seri_14_arabaci@hotmail.com

 2. Anonim diyor ki:

  taksitli ticari krediler içinde geçermi ?

 3. ZÜBÜK diyor ki:

  KREDİLERİNİ ERKEN ÖDEME YAPARAK KAPATANLAR’IN DİKKATİNE : Arkadaşlar,Kredilerde örnek 36 ay çektik,ancak 12.ayda tamamını kapattık.24 aylık HAYAT SİGORTASINI iade almamız gerekirken bu parayı almıyoruz.neden?bilmiyoruz çünkü,sağolsun bankacı kardeşlerimizde uyarmıyorlar..DİKKATE ALMANIZ DİLEĞİYLE :)

 4. arutha diyor ki:

  ellerinde dekont olmayanlar krediyi kullandıkları banka şubesine gidip istesinler. masrafını aldıkları o telli dosyanın içinde mevcuttur dekontlar.

 5. Hasan diyor ki:

  Bnde dekont yoksa yapabilcek bşe varmı

 6. satılmıs kızıltoprak diyor ki:

  bankaya sordum ama bana paragerı ödeneceyıhakında bır
  cevapvermedı
  ler

 7. satılmıs kızıltoprak diyor ki:

  bende konut kıredısı aldımhangı makemeye bas vurmam gerekıyor

  • atilla özbay diyor ki:

   Bankadan paranızı geri almak için; 1.061 TL’ye kadar olan dosya masrafı alacaklarında kaymakamlıklardaki tüketici hakem heyetlerine, üzeri için tüketici mahkemelerine gitmeniz gerekiyor.

  • Kullanıcı Adı Girin... diyor ki:

   aile
   mahkemesine

Haber Hakkında Yorum Yapın