wordpress counter
1:44 pm - Çarşamba Mayıs 27, 2015

Baskı Teknikleri Nelerdir

Pazartesi, 15 Temmuz 2013, 19:05 | Ansiklopedik Bilgiler | 0 Comment | Read 591 Times
by admin

Baskı Tekniği Nedir? Kullanılan Baskı Teknikleri Nelerdir?

Kısaca « tipo baskı » da denen tipografi tekniğinde, baskı levhasının kabartmalı yüzeyi, yazı karakterlerinden ve çizim klişelerinden oluşur. 1900’lü yıllarda, ofset baskının geliştirilmesi ve litografi ilkesinin uyarlanması, tipografiyi geri plana itti. Bugün pazarın ancak yüzde 4’ünü elinde tutan tipografi, esas olarak, sınırlı sayıda üretilen koleksiyon kitapları ile kartvizit, antetli kâğıt gibi basım işlerinde kullanılmaktadır.

Ofset baskı tekniğindeyse baskı kalıbının yüzeyi kabartılmış veya oyulmuş değil, düzdür ve yağlı mürekkep ile suyun birbirine karışmaması olgusundan yararlanılır. Basılacak görüntünün kalıbı esnek bir metal levha (eskiden çinko) üzerinde oluşturulur ve bu baskı levhası bir merdanenin etrafına sarılır. Ofset baskı makinelerinde saatte 12 000 tabaka kâğıda baskı yapılabilmektedir; bobin kâğıtla beslenen rotatif makinelerinde bu hız dakikada 680 m’ye ulaşabilmektedir. Ofset baskı makinesinde genellikle üç merdane vardır. Kalıp kazanı denen birinci merdanenin etrafına, esnek alüminyum levha halindeki baskı kalıbı sarılır; merdanenin her kenarına ıslatma ve mürekkepleme sistemleri yerleştirilmiştir. Mürekkeplenen kalıp döndükçe, kalıp üzerindeki görüntü, ikinci bir merdanenin üzerine sarılı olan bir kauçuk gömleğin yüzeyine aktarılır; bu merdaneye de kauçuk kazanı denir. Üçüncü bir merdanenin beslediği kâğıt, kauçuk kazanı ve baskı kazanı arasında sıkışır ve bu temas sırasında baskı gerçekleşir. Günümüzde baskı pazarının yüzde 80’ini ofset baskı tekniğinin hâkimiyet: altındadır.

Tifdruk baskıda, basılacak metin veya çizim, üzeri elektroliz yoluyla kaplanmış ince bir bakır levhanın yüzeyine oyuklar halinde aktarılır ve bu baskı kalıbı bir merdanenin çevresine yerleştirilir. Kalıp merdanesi sıvı mürekkep haznesi içinden geçerken mürekkep oyukları tümüyle doldurur, ardından kalıbın yüzeyi ince bir çelik bıçakla sıyrılarak oyukların dışındaki bölümlerden mürekkep temizlenir ve nihayet kalıp kâğıdın yüzeyine bastırılır. Tifdruk baskı makineleri esas olarak, kalıp ve baskı merdaneleri ile bu iki merdanenin arasına giren kâğıt bandından oluşur; baskı kalıbı kâğıda basınca, kalıbın yüzeyindeki oyukları dolduran mürekkep kâğıt üzerine aktarılmış olur. Baskı kalıplarının hazırlanması ağır ve karmaşık donanımlar gerektirir ve kalıpların oyulması işleminde bilgisayardan yararlanılır.

Haber Hakkında Yorum Yapın