wordpress counter
4:13 am - Cumartesi Mayıs 23, 2015

Atatürk'ün Türk toplumu için önemi nedir ?

Pazartesi, 23 Nisan 2012, 22:52 | Eğitim Haberleri | 28 Yorum | Read 8776 Times
by admin

Mustafa Kemal Atatürk’ün Türk toplumundaki yeri ve önemi nedir?

Mareşal Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Türk toplumunun yüzyıllar boyu yaşadığı Anadolu topraklarını düşman tarafına geçirmemek için Anadolu’da birçok kongreler, ayaklanmalar düzenlemiştir. Savaşlar ve diplomatik mutabakatlar neticesinde Anadolu’yu Türk toplumuna yeniden kazandırmıştır. Atatürk’ün Türkler için ehemmiyetini birkaç kelimeye sığdıramayız lâkin kısaca bu sözleri söyleyebiliriz.
Atatürkçülüğün Türk Toplumundaki önemini belirlemek için öncelikle Atatürkçülüğün iyi tanımlanması ve anlatılması gerekmektedir.
Atatürkçülüğün Tanımı ve Önemi

Türk Milletinin tam bağımsızlığa, huzur ve refaha sahip olması, devletin millet egemenliği esasına dayandırılması, aklın ve ilmin rehberliğinde Türk Kültürünün çağdaş uygarlık düzeyi üzerine çıkarılması amacı ile;
Temel esasları Atatürk tarafından belirlenen devlet hayatına, fikir hayatına, ekonomik hayata ve toplumun temel müesseselerine ilişkin fikirlere ve ilkelere Atatürkçülük denir.

Atatürkçülüğün kişi ve millet olarak benimsenmesi,tanıtılması, sevdirilmesi mevcut ve gelecekteki saptırıcı ve tutucu cereyanlara karşı korunması; Türk Devletinin Gelişmesinin, Güçlenmesinin ve Parlak geleceğinin güvencesidir.

Atatürkçülük bir bütündür. Atatürk ilke ve inkılâpları ayrı ayrı değerlendirilemez. Onları, bir bütünü oluşturan unsurlar olarak anlamak ve değerlendirmek gerekir. Atatürk ilkelerinin ve inkılâplarının, Atatürkçülükte birbirinden daha az önemli olması diye bir şey düşünülemez.

Atatürkçülük Türk halkının ve Türk yurdunun tabiatından, tarihinden ve ihtiyaçlarından doğmuştur. Türk milletini çağdaş uygarlık düzeyinin üstüne çıkarmayı amaçlar.

Atatürkçülüğün nitelikleri

Atatürkçülüğü meydana getiren ilkeler hayalci değildir.Gerçeğe dayanır.Atatürkçülükte düşünce ve vicdan hürriyetine saygı ön plandadır.Atatürkçülük milli birlik ve bütünlüğe önem verir. Yurtta ve Dünyada barışın korunmasını amaaçlar. Tüm insanlığın mutluluğunu ister.Bu yolda hizmet etmeyi en şerefli görev sayar.

Atatürkçülük Atatürk ün ana çizgisine yani Cumhuriyetçilik, Laiklik, Barışçılık, Akıl ve Bilimciliğe ters düşmeyen tüm düşüncelere açıktır

Atatürkçülük yalnız Atatürk’e dönüş demek değildir. Atatürk’ün bıraktığı yerden onu daha ileri götürmektir.

28 responses to "Atatürk'ün Türk toplumu için önemi nedir ?"

 1. benden sanane diyor ki:

  yukarıdaki arkadaşa çok teşekkür ederimmm

 2. enes diyor ki:

  bu makaleyi yazana allah razı olsun saygılar

 3. ahmet diyor ki:

  Atatürkçülüğü meydana getiren ilkeler hayalci değildir.Gerçeğe dayanır.Atatürkçülükte düşünce ve vicdan hürriyetine saygı ön plandadır.Atatürkçülük milli birlik ve bütünlüğe önem verir. Yurtta ve Dünyada barışın korunmasını amaaçlar. Tüm insanlığın mutluluğunu ister.Bu yolda hizmet etmeyi en şerefli görev sayar.
  Atatürkçülük Atatürk ün ana çizgisine yani Cumhuriyetçilik, Laiklik, Barışçılık, Akıl ve Bilimciliğe ters düşmeyen tüm düşüncelere açıktır

 4. sanane diyor ki:

  çok kötü

 5. begüm diyor ki:

  allah bunları yaşatmışta takip etmemiş

 6. safiye özeker diyor ki:

  iğrenç

 7. zülbiye diyor ki:

  çok iğrenç işime yaradı

 8. ipekk diyor ki:

  teşekkürler :D

 9. İstanbuL GençLeri i diyor ki:

  GERÇEKTEN SAĞOLL ÇOK İŞİME YARADI TEPRİKLER GÜZEL YAMIŞSIN !!! :) :D xD hA

 10. leyla diyor ki:

  iğğğğrreennnnnnnnnççççççççççç

 11. leyla diyor ki:

  Ben Adana’dan Türkçe öğretmeniyim yazı güzel ama çalınmış

 12. izmit diyor ki:

  kocaeliden yazan arkadaşım toprağım sagoll

 13. esma küreli diyor ki:

  beden hocasının verdiği ödev yuh artık yaaaaa

 14. aynur ünlü diyor ki:

  türkçe sınavında makale yazıcaktık…yardımcı oldunuz teşekkürler…

 15. berna şenyuva diyor ki:

  yazıya bakılırsa bayağı başarılısınız demektir eline saglık

 16. berna şenyuva diyor ki:

  teşşekkürler çok yardımcı oldunuz

 17. seliim coşkun diyor ki:

  yaa naber kızlar

 18. BETÜL MISIRLI diyor ki:

  ben KEMALİSTİM DAMARLARINDA ONUN KANI AKIYOR KALBİM ONUN İÇİN ATIYOR

 19. bana karışanı yakarım diyor ki:

  gevzek piskolar yukarda ki arkadaş alıntının tam anlamını yapmış bu makale değil deneme bu arada bebeler yaaaa :))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))

 20. sanane adımdan diyor ki:

  evet üsteki arkadaş saolsunn <3

 21. sadsadsa diyor ki:

  üstteki arkadaşa sevgilerimleee :D

 22. kocaeli diyor ki:

  Ulu önder atatürk türk toplumunun refah içinde yaşaması ve modern bir yaşam sürdürebilmesi için birçok alanda yenilikler yapmıştırBu yenilikler sayesinde türk toplumu bağımsız,çağdaş ve huzur içinde yaşamasını sürdürmektedir

  Gerek medeni kanun kabulu gerek kılık kıyafet ve latin alfabesinin kabulu türk milletini çağdaş medeniyetler seviyesine çıkarmayı sağlamıştırŞuanda sahip olduğumuz birçok hak atatürk zamanında bize verilen haklardır ki bu haklar sayesınde toplum içinde eşitlik sağlanmıştırBirçok ülkeden daha once elde ettiğimiz haklar çercevesinde diğer milletlere örnek olarak saygınlığımız artmıştırEkonomik alada yapılan ileriye donuk yatırımlarşu anda bizlere büyük olanaklar sağlamaktadırkalkınma planları oluşturan atatürk sayesınde sanayisi gelişmiş,ekonomiide dünyanın en hzılı büyyüen birkaç ulkesınden biri haline gelmiştirosmanlı zamanındaki takma isimler kaldırılmıştır,bu sayede toplum içindeki sınıf ve zümre ayrılığı kalkmıştır

  atatürk türk toplunun yükselmesi için birçok çok çalışmış ve bnuda başarmıştırsuanda saygın kültürlü yükselmşi bir toplumsak bnu atatürke borçluyuz

  (( arkadaşlar sitelerde yoktu bende kendım yazdım By.. :D ))

 23. Teşekkürler diyor ki:

  Çok Teşekkür Ederim Çok Yardımcı Oldunuz

 24. Abdulrahman Apoglu diyor ki:

  nasılsınız

Haber Hakkında Yorum Yapın