wordpress counter
2:32 pm - Cumartesi Mayıs 24, 0206

Askerlik Erteleme 2012 Askerlik Tecil İşlemleri

Pazar, 6 Mayıs 2012, 5:21 | Haber | 0 Comment | Read 10650 Times
by admin

Askerliğini tecil etmek isteyen yada askerliğini ertelemek isteyen kullanıcılarımız için Asal sitesinden bulduğumuz yazıyı sizlerle paylaşıyoruz. Tecil işlemleri için yapılması gerekenler aşağıda tek tek belirtilmiştir.

Öğrencilerin askerlikleri 1111 sayılı askerlik kanununun 35/C maddesi ile belirlenen esaslar çerçevesinde;

Erteleme esasları :

Yurt içindeki öğretim kurumlarında okuyanların okula kayıtlarında bir defa, kayıtlı oldukları askerlik şubesine gönderilen öğrenci durum belgelerine istinaden, azami öğrenim süresi ve 29 yaş sınırına kadar ertesi yıla bırakılmaktadır.

Yurt dışındaki öğretim kurumlarında okuyan öğrenciler için, her yıl bulundukları bölgedeki eğitim müşavirliği/ataşeliği veya konsolosluk tarafından düzenlenip, onaylanarak ilk seferinde derhal, takip eden yıllarda en geç o yılın 31 Ekim tarihine kadar kayıtlı askerlik şubelerine gönderilen öğrenci durum belgelerine istinaden, azami öğrenim süresi ve 29 yaş sınırına kadar(açık öğretim programlarında ayrıca, aynı sınıfta iki yıl üst üste kalmadıkları sürece) ertesi yıla bırakılmaktadır.

Öğrencilerin, mezuniyet, ilişik kesilme, yatay geçiş, ilave öğrenim süresi kazanma, kayıt dondurma, kayıt canlandırma, kayıt yeniletmeme, yeniden kayıt gibi durumları (açık öğretim programlarında ayrıca, aynı sınıfta iki yıl üst üste kalma) en geç iki ay içinde kayıtlı bulundukları askerlik şubelerine öğrenci durum belgesi ile bildirilmesi gerekmektedir.

Bitirdiği eğitim-öğretim kurumunun dengi veya daha aşağı seviyedeki (2 yıl süreli meslek yüksek okulunu bitirip tekrar 2 yıl süreli bir başka meslek yüksek okulunda/4 yıl süreli bir fakülteyi bitirip, tekrar 4 yıl süreli bir başka fakülte veya 2-3 yıl süreli bir yüksek öğrenim kurumunda okuyanlar) bir okulda okuyanların öğrencilikleri nedeniyle askerlikleri ertelenmemektedir.

Örgün öğretim lisans öğrencisi iken okuduğu alan dışında açıköğretim fakültesine, meslek yüksekokulu öğrencisi iken, okuduğu alan dışında açıköğretim fakültesine, açıköğretim fakültesi öğrencisi iken okuduğu alan dışında (kayıt sildirme şartı aranmaksızın/ okuduğu alan içinde ise kayıt sildirmek şartıyla) örgün öğretime, (bitirdikleri okulun aynı veya daha altı seviyesinde değilse) kayıt yaptıranların aynı anda iki yükseköğretim kurumunda okumalarına olanak sağlandığından, bunların ertesi yıla bırakma işlemleri yapılır.

Aynı anda iki yükseköğretim kurumunda okuyanların bu okulların birinden mezun olmaları halinde diğer okuldaki öğrenciliği nedeniyle ertesi yıla bırakma işlemi yapılmaz.

İntibak :

2 veya 3 yıllık önlisans programlarından mezun olup da lisans programlarına devam edebilmek için ÖSYM’ ce açılacak dikey geçiş sınavlarına katılacaklar ile kendi alanlarındaki açıköğretim lisans programlarına sınavsız kayıt yaptıracaklar, kayıt yaptıracakları celp dönemlerinden birinde bakaya kalsalar dahi askerlikleri ertesi yıla bırakılır.

4 yıl veya daha fazla süreli örgün öğretim lisans programlarına dikey geçiş yapabilmek için intibak programlarına kayıt yaptıranlar ertesi yıla bırakılır. Örgün öğretimde intibak programlarına devam edenlerden başarılı olamayanların (bu süre en fazla üç yarıyıldır.) okullarıyla ilişikleri kesilmektedir. Bu sebeple birinci defa ertesi yıla bırakılmaları sonucunda fakültelerin üçüncü sınıfına kayıt yaptırmaya hak kazandıklarına dair belge ibraz edemeyenlerin durumları okullarından sorulur ve olumlu cevap alınanların askerlikleri ertesi yıla bırakılır.

Ancak farklı alanlardaki açıköğretim lisans programlarına devam etmek isteyenlerin intibak programları sırasında süresiz sınav haklarından bulunması ve bu sırada öğrencilik haklarlından yararlanmamaları sebebiyle ertesi yıla terk işlemi yapılmaz.

Azami öğrencilik süreleri :

Hazırlık sınıflarında geçen süreler azami öğrencilik süresinin hesaplanmasında dikkate alınmamaktadır. Ayrıca, okulun yönetmeliğinde belirtilen mazeretleri nedeniyle kayıtlarını donduranların bu süreleri, bir dönem/sömestr olsa bile tam yıl olarak kabul edilmekte ve öğrencinin lehine değerlendirilerek azami öğrencilik süresine ilave edilmektedir. Bu süre hiçbir zaman iki yıl veya dört dönemi (sömestr) geçmez.

İşledikleri disiplin suçları sebebiyle en az bir dönem okuldan uzaklaştırma cezası alan öğrencilerin de bu süreleri tam yıla tamamlanmak suretiyle azami öğrencilik sürelerine ilave edilir, ancak bu süre hiçbir zaman bir yıl veya 2 dönem/sömestri geçmez. Öğrenci kayıt dondurduğu/disiplin suçu nedeniyle okuldan uzaklaştırıldığı süre içinde öğrenci kabul edilir ve ertesi yıla terk işlemi yapılır.

2547 Sayılı Yükseköğretim Kanununun 44′üncü maddesi gereğince, azami öğrencilik süresi sonunda mezun olamayan son sınıf öğrencilerine (Gülhane Askeri Tıp Akademisi ve açık öğretim programları hariç) ilave sınav hakkı verilir. Buna göre; mezun olabilmek için ara sınıflar dahil 3 ve daha az dersi olanlar dört dönem, 4 ve 5 dersten başarısız olanlar iki dönem, ilave iki dönem sonunda ders sayısını 3 veya daha az sayıya indiremedikleri sürece tekrar iki dönem olmak üzere birer yıllık sürelerle azami iki yıl (dört dönem) ertesi yıla terk edilir. 3 veya daha az sayıda dersi olanlara sınırsız sınav hakkı verildiğinden bunların askerlikleri ertelenmez.

Özel/Akşam ve Açık Liseler :

Açık öğretim liselerinde okuyan öğrencilerin askerlikleri ertelenmez. Akşam liselerinde okuyanların, 625 Sayılı Kanun gereğince kurulmuş özel liselerde okuyanların ve açık öğretim lisesi meslek programlarına devam edenlerin askerlikleri ise ertelenir.

Yurt Dışında Öğrenim Görenler :

Yurt dışında okuyan öğrencilerin askerliklerinin ertelenmesi öğrenciliklerinin Millî Eğitim Bakanlığınca tanınması şartına bağlıdır. Yasanın kendisine tanıdığı süre içinde yurt dışında öğrenime başladığı halde öğrenciliğinin tanınması çeşitli nedenlerle gecikmiş ve fiilen öğrenciliği devam edenlere Millî Eğitim Bakanlığı tarafından bildirilmesi durumunda altı aylık ek süre verilir. Bu süre içinde işlemlerini tamamlayanların ertelemesi yapılır.

Çıraklık/Meslek Eğitimi :

Çıraklık/meslek eğitimine katılanlar; yurt içinde 23 yaşını tamamladıkları yılın 31 Ekim tarihine, yabancı ülkelerde ise eğitimin bitimini takip eden 31 Ekim tarihine kadar, yurt içinde çıraklık eğitim merkezi müdürlükleri, yabancı ülkelerde konsolosluk veya çalışma ataşeliklerince doldurulup onaylanan belgeye istinaden ertelenir.

Sevk Tehirleri :

1111 sayılı askerlik kanununun 36 ncı maddesi gereğince; lise ve dengi okul mezunlarının, askerliklerine karar aldırarak dilekçe ile talep etmeleri durumunda işleme tâbi oldukları doğumluların sevk tarihinden itibaren 2 yıl, 2-3 yıllık yüksek okul mezunu veya 4 yıl ve daha fazla süreli fakülte terklerin ise, 1 yıl süreyle sevkleri tehir edilir.

Kaynak:ASAL

to "Askerlik Erteleme 2012 Askerlik Tecil İşlemleri"

 1. semih diyor ki:

  yurt dışı şirket ortaklığı ile askerliğini tecil ettirmek isteyen varsa iletişime geçebiliriz.

  color_of_black@hotmail.com

 2. serkan diyor ki:

  isa kardeşim ben tam 180 gün yoklama kaçağıydım. gittim askerlik şubesine tecil yaptırdım tabiki açıköğretim fakültesine kayıt yaptırdıktan sonra gittim. 1 yıll ertelediler tabiki bunun yanıunda para cezası vardı 100 lira gibi bir mevlag.herhangi bir sorun olmaz. yok gidersem askere alırlarmı diye. sadece gidip orada ifadeni alıyorlar.

 3. malllllllllllll diyor ki:

  benım ıunuversıte bıttı tecılde bitti okulda bitti tekrar naasıl tecıl ettıreceğim

 4. zk diyor ki:

  ARKADAŞLAR BEN 1988 DOĞUMLUYUM 31/12/2012 TECİLİM BİTİYOR TEKRAR TECİL İÇİN 3 BEŞ AY KAÇABİLİRMİYİM YADA YAPTIRABİLİYOMUYUM TECİLİ TEKRAR

 5. önder eselioğlu diyor ki:

  slm 1993 dogumluyum herhangıbı bır okulla ılskım yok askerlıgı tecıl ettırebılırmyım muaynede olamdım

 6. deat_trance@hotmail.com diyor ki:

  ben93 dogumluyum herhangıbı bır okulla ılıskım yok askerıgı tecıl ettırebılırmıyım suresıde gectı sanırım muayned eolmadım

 7. isa diyor ki:

  ben askerlik kacagiyim 11 aydir ama ben tecil etmek istiyorum beni askeri hastaneye secvfk ederlerse ben acaba orda onlara soyluyerek tecil edebilirmiyim cevap cerirseniz sevinitim tesekkurler…

 8. ismail diyor ki:

  bn şimdi 93 lüyüm altdan dersim var diplomam yok tecil şansım varmı acil..

 9. fatih aydemir diyor ki:

  Merhaba ben 1 yıllık öğretmenim ve aralık ayında tecilim sona eriyor ancak ben ağustos ayında alınacak asker öğretmenliğe başvurmak istiyorum. bu durumda askerlik şubesi askerliğimi iki celp dönemi erteleyebilir mi?

 10. ozan diyor ki:

  93 dogumluyum arkadaslar subeye gıttım kısa bı ıslemın ardından ıkı tane belge verdıler.. bırı yoklama dıgerı de tecille ilgili..

  31.12.2015e kadar askerlik işlemlerinden sorumlu olmadıgım yazıyo.. kısaca tecilim olmusmu sımdi :)

 11. Mehmet diyor ki:

  arakdaşlar ben 93 doğumluyum.açık lise okuyorum ve askerliğimi 2016 ya kadar tecil ettirdim. bunun için sadece açık öğretime gidip ek çe kağıdı alıp askeri şubeye gitmeniz yeterli oluyo. ve sadece 15 dakikanızı alıyor şubedeki işlem.

  • sezai diyor ki:

   aynen mehmet arkadaşın dediği gibi sadece 15 dakikamı aldı ekçe kağıdıyla şubeye git yeterli .

 12. Kullanıcı Adı Girin... diyor ki:

  93lüyüm ama daha 19u doldurmadım tecil ettirmem gerekiyomu yoksa doldurmadığım için bişey yapmama gerek yok mu?

 13. turgut diyor ki:

  yoklamalar 31 ekimde mi son ve bende 93 doğumluyum açık öğretime kayıt yaptırmayı düşünüyorm açıköğretimde 2 yıl okursk techil ettirme şansımız warmı sonra 2 yıl daha okuyup kısa gönem yapabilirmiyiz yardımcı olabilcek war mı ?

 14. Kullanıcı Adı Girin... diyor ki:

  93 doğumluyum herhangi bi okul ilişkim yok , erteletme şansım warmı, yoklamaya gitmedim daha. sorun yaşarmıyım?

  • Kullanıcı Adı Girin... diyor ki:

   benim kardeşimde 93 dogumlu. okul iliskisi bulunmamakta. cevremden bazı kısler 3 yıl tecıl ettırebılır dedıler vatandaslık hakkıymıs. tabı muayne olmadıysan. yoksa oyle bır sans yokmus. ama kesın bılgım yok arastırıyorm :l

  • ozan diyor ki:

   tabıkı erteletebılırsın. gıt subeye dıplomanı flan al işte dersaneye flan gıdıoyrum dersn o kadar sorarlarsa da.. kolay gelsın sımdıden. kısa suruyo zaten tecıl bı gunde bıter.. kalabalık olmazsa yarım saat

   • taner diyor ki:

    ben tecıl ettırdım we ewe yoklama kagıdı gtmıs bu ne oluyo bı sakatlık olmasın 93luyum 1 bucuk ay once tecıl ettırmıstım we sımdı yoklama kagıdı gelıyo bı sıkıntı olur mu

 15. fatih er diyor ki:

  arkadaşlar bir sorum olucak ben 1988 doğumluyum 2010 yılında önlisasntan mezumoldum liseden sonra tecil ettirmiştim askerliği önlisanstanmezun oluktan sonrada tecil etirdim2 yıl tecil belgemde 2013 2. ayına kadar askerlik işlemleri yönünden bir sakınca yok yazıyor. bu sene aöf kayıt yaptrcam dikeygeçiş herhangibir sorunla karşılaşırmıyım askerlik yöünden tekrar tecil hakkım oluyormu

 16. ozan diyor ki:

  ya açıköğretim lisesine devam edenler tecil edebiliyormu.ben bi kaç kişiden en az lise diploması olması gerektiğini duydum.açarmısınız

 17. rere diyor ki:

  ben 92 mart doğumluyum..izmirde economi üniversitesnde okuyorum..hazırlığı gecemedim ve su an pasif öğrenciyim ertelemede problem olur mu?

 18. mhmt diyor ki:

  liseyi bitirdim ama diplamayı daha alamadım askerlik otomatikmen ertelenirmi.93lüyüm

 19. emre diyor ki:

  ben 1991 doğumluyum askerlik şubesine hiç gitmedim açık öğretimden daha yeni mezun oldum üniversite düşünüyorum arkadaslarım para cezasına felan uğrayacağimi söylüyor yada diplomamı götürsem tecil olurmu yardımcı olursanz sevinirim

  • Kullanıcı Adı Girin... diyor ki:

   eger acık ogretım 4 yıllıksa yuksek lisans yazman gerek eger acık ogretım 2 yıllıksa 4 yıllık bır unv okuman gereklı

 20. murat çetinkaya diyor ki:

  merhaba ben 1989 dogumluyum 2008 de 2 yıllık unı ye basladım ve 2009 terkım ve okulun yaptıgı tecıl 2012 kasım ayına kadar dı. benım lse dıpomasıyla tecıl hakkım var mı ve yenı af da cıktı kayıt yenılemeyle askerlıgımı tecıl edebılır mıyım? subeye hıc gıdıp tecıl fılanda yaptırmadım yoklama vs.. cvplarsanız cok yardımcı olursunuz.

 21. Orçun AKIN diyor ki:

  2010 yılı Anadolu Üniversitesi AÖF İngilizce Öğretmenliği mezunuyum, mezun olduğum yıl askerliğimi 2 yıl tecil ettirdim, bu yıl yeniden tecil ettirebilir miyim, nasıl yaparım?

  • ali tok diyor ki:

   otamatikman 4 yıl tecil ediliyor yani 2 yıl daha tecillisin şuan bildiğim kadarıyla yinede git sor askerlik şubesine

Haber Hakkında Yorum Yapın