wordpress counter
5:46 pm - Çarşamba Mayıs 27, 2015

8 Mart Dünya Kadınlar Günü Nasıl Oluştu Nerden Ortaya Çıktı Neden Kutlanıyor Hikayesi

Çarşamba, 7 Mart 2012, 14:57 | Eğitim Haberleri | 0 Comment | Read 2483 Times
by admin

Birleşmiş Milletler tarafından 1977 yılında ilan edilen 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nün geçmişi çok eskilere, birçok kadının fabrikalarda düşük ücretle ve ağır koşullarda çalıştırıldığı 1800’lere dayanıyor. İlk kez 8 Mart 1857’de New York”ta yaşayan bazı işçi kadınlar iş koşullarını protesto etmek için toplandılar. Düşük ücreti ve kötü çalışma koşullarını düzeltmek için greve gittiler. Grev, polisin müdahelesiyle sona erdirildi.
Polisin müdahelesi sonucu çıkan yangında 140 kadın işçi hayatını kaybetti. Kadın işçilerin cenaze törenine 100 bini aşkın kişi katıldı. Bunun üzerine 8 Mart’ın “Dünya Kadınlar Günü” olarak kabul edilmesi önerildi. Ve öneri 1977 yılının aralık ayında Birleşmiş Milletler Genel Asemblesi’nde kabul edildi.

Kadınlar Günü”nün kabul edilmesinin temel sebebiyle bugünün ne alakası olduğunu anlamak için Uluslararası Af Örgütü”nün, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle hazırladığı rapora gözatmak gerekiyor. Rapora göre;

Dünya kadınlarının yüzde 20’si, fiziki veya cinsel saldırıya maruz kalıyor. ABD”de her 15 saniyede bir kadın dövülüyor. Her yıl 700 bin kadın tecavüze uğruyor.

Mısır”da kadınların yüzde 35″i kocalarından dayak yiyor.

Evde sürekli dayak yemenin uzun vadeli etkileri fiziksel ve psikolojik olarak yıkıcıdır. Kadınlar, nerede gerçekleşirse gerçekleşsin, tecavüz sonucu travmatize olurlar ve yaralanırlar. Tıbbi sonuçları psikolojik travma, yaralar, istenmeyen gebelik ve kısırlıktır.

Sorumlular, kadını itaat için sindirmeyi veya akrabalarına, itaatsizliği nedeniyle utandırdığı için cezalandırmayı amaçlayabilir.
İşte bu rapor doğrultusunda 140 kadının grev sırasında şiddete maruz kalarak öldürülmesinin ardından 120 yıl sonra Birleşmiş Milletler”in 8 Mart tarihini kadınlara hediye etmesinin nedenlerini anlamış olabiliyoruz.

to "8 Mart Dünya Kadınlar Günü Nasıl Oluştu Nerden Ortaya Çıktı Neden Kutlanıyor Hikayesi"

 1. ismimden sana ne diyor ki:

  Tapi çocuklara yasaklansın biz flaş ödevlerimizi nereden araştıralım

 2. Yusuf diyor ki:

  12 Yaşındayım Ödevime yarar oldu ama sapık sapık şeyler yazıyor :S

 3. alexcandra diyor ki:

  tşk cnm ödevimden A aldım

 4. kübra diyor ki:

  süper site

 5. kübra kaplan diyor ki:

  süper site arkadaşarıma önericem ama çocuklarına değil

 6. kübra kaplan diyor ki:

  iyi bir haber ancak çocuklara yasaklanmalı.

  • alexcandra diyor ki:

   heee çocuklara yasaklanırsa ödevlerini nasıl yaparlar hadi biz 16,17 yaşındayız ama onlarıda düşünelim yanni

Haber Hakkında Yorum Yapın