wordpress counter
2:30 pm - Cuma Mayıs 22, 2015

3 Bin Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Personel Aile Danışmanlığı Alımı

Pazartesi, 14 Mayıs 2012, 7:01 | Sağlık Haberleri | 69 Yorum | Read 9695 Times
by admin

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, 2012′de yoksul aileler için 3 bin aile danışmanı görevlendirecek.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü, yardıma muhtaç ailelerin gelirini yükseltmek amacıyla düzenli nakit transferi yapılmasını ve her aileye bir sosyal danışman tahsisi için düğmeye bastı.

Aile hekimleri gibi her aileye özel hizmet verecek danışmanlar üniversitelerin sosyoloji, psikoloji, iletişim, halkla ilişkiler bölümlerinden mezun olan kişiler arasından, ortalama 2 bin TL maaş ile işe alınacak. Bu kapsamda 2012 yılı içinde 3 bin aile sosyal destek uzmanı göreve başlayacak. Pilot il ise Bakan Fatma Şahin’in memleketi Gaziantep.

SÜRELİ YARDIM

Bakanlık yoksul ailelerin tespiti için TÜBİTAK ile işbirliği başlattı. Bu kapsamda çalışmaları yürütülen ve “her ailenin bir sosyal danışmanı” olmasını içeren çalışmada yoksulluğu tespit edilen aileye asgari ücretin yüzde 30’u oranında yardım yapılacak. Bu yardım evdeki her bir kişi için yüzde 10 artırılacak.

Yardımların yapısı ise hak temelli, düzenli, süreli, geçici yardımlar olarak belirlendi. Düzenli bir iş bulan aileye yardım kademeli olarak azaltılacak. Aileler sürekli destek uzmanları tarafından denetlenecek. Danışmanlar, ailenin hem maddi hem manevi gidişatını yakından takip edecek.

Aralıkta teorik, ocakta ise pratik eğitimlerden geçirilecek olan danışmanlar Mart 2012’de göreve başlayacak. Aileyi takip etmek amacıyla her il ve ilçede “Aile Sosyal Destek Merkezleri” açılacak. KPSS puanlarına göre seçilecek olan aile sosyal destek uzmanları için Bakanlık bünyesindeki 1500 uzman görevlendirilecek. SHÇEK’teki memurlar da isteğe bağlı bu kadroya geçirilebilecek.

613 BİN AİLE ‘KRİTİK’ LİSTEDE

Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü’nün saptamalarına göre, yardım alan 3 milyon ailenin 613 bini “yoğun hizmet” ihtiyacı duyuyor.

İlk etapta başlayacak olan aile sosyal destek uzmanlarının da birinci önceliğini bu 613 bin aile oluşturacak. Her gün ilgilenilmeyi gerektiren ailelerin sayısı ise 70-100 arasında hesaplandı.

Kaynak: ESRA YAZDIÇ-Habertürk

69 responses to "3 Bin Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Personel Aile Danışmanlığı Alımı"

 1. Havva diyor ki:

  Ne oldu 2 yıldır bekliyoruz yalan mı böyle bi alım yok mu haberi duyurusu olan var mı

 2. EBRU diyor ki:

  YA BU ALIMLAR KONUSUNDA N
  ASIL BAŞVURUYORUZ ACABA..

 3. sosyolog hasan diyor ki:

  arkadaşlar bu alımlar ne zaman başlayacak . kpss tercihleri ile mi ,bilgisi olan ?

 4. sosyoloji diyor ki:

  Aile sosyolojinin konusudur. Lütfen her meslek grubu kendini aile danışmanlığına yeterli görüp saçmalamasın. Yıllardır sosyal çalışmacılar sosyologların görevini yaptığı halde kimsenin sesi çıkmamıştır. Tam sosyologların istihdamı sağlanacağı sırada herkes sosyolojinin asıl alanına nasıl varis olabiliyor? Zaten hakkettiği mesleği yapan çok az insan var. Aile danışmanlığına alakasız meslekler alınmasın.

  • ihsan şen diyor ki:

   …tanım:aile toplumun en küçük yapı birimidir.dolayısıyla bu alanda çalışmayı en çok hak edenler toplum bilimciler(sosyologlar)’dir….sosyologlar 4 yıllık eğitim sürecinde 16 kredı psikoloji,8 kredi aile sosyolojisi ve 6 kredi ekonomi sosyolojisi eğitimini aldıktan sonra bitirme tezi olarak da alan çalışması yaparak mezun olurlar..sayın bakanım:ukalalık yapmış gibi olmayayım ama sadece birilerine istihdam oluşturmak adına bu projeyi heba etmeyin uzun vadede ciddi toplumsal sorunlara neden olabilir…eğitim sistemimizde beden eğitimi öğretmeni ing.derslerini vererek,iktisat mezunları tarafından türkçe dersleri verilerek..eğitimimiz geçmiş dönemlerde yeterince çarpıklaştı..bari bu rezaletler başka kurumlara sıçramasın…bir doktora inşaat mühendisliği görevini verirseniz inşa edeceği yapı rüzgara bile dayanmaz..!!!

  • sosyolog ryhn diyor ki:

   Kesinlikle katılıyorum.Bizler nasıl pdr cilerin işlerini yapamıyorsak iletişimciler,halkla ilişkiler mezunları,psikoloji ve pdrler lütfen kendi işlerini yapsınlar.Eğer bu ülkede sosyologlar istihdam edilmeyecekse bu bölümü kapatın o zaman birde açık öğretim sosyoloji açılıyor.Aile ,kadın,kadına karşı şiddet,yoksulluk vb. gibi konular bizim alanımız,dört yıl boyunca bu konularla ilgili çalışmalar yaptık şu anda bu konularla ilgili hiç uzmanlığı ,eğitimi olmayan kişiler birkaç aylık kurslarla bizim işimizi yapacaklar bu durumu sosyologlar olarak engellemeliyiz.Pdr derneği onların haklarını koruyor ,bizlerin neden aktif bir derneğimiz yok.En önemlisi bu bölüm mezunları neden bölümün hakkını vermiyor çok bilinçsizler.

  • i.tokus diyor ki:

   hadi ya siz rehber öğretmen olarak atanırken bu kadar detaylı ve hakkaniyetli düşünmüyodunuz meslek bilinciniz şimdi mi gelişmeye başladı,

 5. zeynep çetin diyor ki:

  sayın bakanım bende aöf sosyoloji öğrencisiyim şuan, herkes bir ikilem içinde acaba sosyoloji bölüm mezunları aile danişmanlığı yapabilecekmi bu öğrenmek istiyorum bir çok farklı söylem var yardımcı olursanız sevinirim bizde önümüze bakmak istiyoruz artık yardımınızı bekliyorum teşekkürler.

 6. emine spor yönetim diyor ki:

  saglam yaşam saglam kişilik sporla gelişir eger saglikli bir toplum isteniyorsa bu bölüm tercih edilmelidir!!!

 7. halkla ilişkiler MUSTAFA diyor ki:

  Sayın bakanım aile danışmanlığı kadrolarında halkla ilişkilerciler alanında uzman kişilerdir ve gerekli bilgi desteğine sahiptirler. Bu konuda halkla ilişkilercilere de kadro verilirse çok faydalı olacaktır

 8. halkla ilişkiler akdeniz diyor ki:

  biz halkla ilişkilerciler olarak atamalardan yakınıyoruz ve bu tüm iletişimcileri huzursuz eden önemli bir sorun ve bu sorun alandaki tüm kişileri sosyo-psikolojik olarak engellemektedir.Aile danışmanlığı konusunda halkla ilişkilerciler ve iletişimciler gerekli bilgi birikimine sahiptir.SAYIN BAKANIM AİLE DANIŞMANLIĞI hususunda HALKLA İLİŞKİLERCİLERE DE GÖREV VERİRSENİZ YARARLI OLACAKTIR…

 9. melike akbal diyor ki:

  sosyal hizmetler önlisans atamaları ile ilgili sayın bakan ne düşünüyor acaba?? bu bölümün geleceği ile ilgili lütfen bize bilgi verilsin. inşallah 2012 de atanırız…

 10. Hatice Cengiz diyor ki:

  Arkadaşlar siz sadece kanunda belirtilen branşların alınması gerektiğini düşünüyor olabilirsiniz ama ben kursa katılmış eğitim fk. mezunu,bölüm 2. si atanamayan öğretmen olarak söyleyebilirim ki eğer bir çocuk gelişimcisi veya hemşire aile danışmanı olabiliyorsa bizler çok daha iyisini yapabiliriz. Kurs boyunca bizim 4 yılda gördüklerimiz anlatıldı, yani farklı hiç bir şey yok. Biz öğretmen adayları aynı zamanda sürekli kendimizi her konuda yetiştiren öğrencileriz de. Zaten velilere bunu uyguluyoruz. ama danışmanlıkta daha bireysel olacak o kadar. bizim önce alınacağımızın söylenmesi sonra da bu hakkın elimizden alınması malesef Türkiye için bir kayıptır!

 11. metin yüksel arslan diyor ki:

  “torpil ve adam kayırma” olmayacağını sayın bakanımız açıklamıştı. ama gene de senin fikirlerine katılıyorum. işsizlikten bunaldım artık. umarım siyasi torpil olmaz ! çünkü beni tanıyan hiç bir siyasetçi yok !!!

 12. metin yüksel arslan diyor ki:

  sayın bakanım; aile danışmanlığı veya diğer kadrolarınıza “yardımcı personel” olarak engelli (genel özürlü) personel alınabilme olasılığı var mı ? Eğer olursa sadece sizin sayenizde olabileceğini düşünüyoruz. Umudumuz sizsiniz, amacımız insanca yaşayabileceğiz bir işimizin olması ve devletimize katkı sağlayabilmemiz. Sizin dışınızda böyle bir işe kavuşmamız imkansız görünüyor.Saygılarımla bilgilerinize sunarım.

 13. halkla ilişkiler ziya diyor ki:

  Sevgili arkadaslar halkla ilişkilerciyim ve aile danışmanlığı konusunda bizlerin hem yasal hem de gerekli bir alan olduğunu düşünüyorum.Bazı farklı alan mezunu arkadaslar var ki aile danışmanlığının sadece belirli alanlarla sınırlı olduğunu ortaya koyuyor. Halkla ilişkilerci kitle iletişimini olduğu kadar, bireysel iletişim konusunda da gerekli bilgiyi sağlamaya hazırdır. Herşeyin gereğince olacağı inancıyla.

 14. ahmet diyor ki:

  Daha sahaya inmemiş, bir projede bulunmamış ve çevresndek sosyla problemleri çözmek için çabada bulunmamş biri hangi bölmden mezun olursa olsun aile danışmanlığı yapmamalıdır. Çünkü kendi çevresinin problemlerini sorunlarını göremeyenler, bunun çözümü için bilimsel ya da amatör de olsa bir çaba da bulunmayanlar başkasının sorununa çözüm olacak kapasiteye gelmemişlerdir kanısıdayım. Mülakatların adil olması için kpps puanı ve başvuru referansı dikkate alınmalıdır. Ben bir sosyolog olarak halkla ilişkiler bölümünü ve sosyolojiyi bu meslek dalı için yeterli buluyorum.

 15. sağlık işletmeciliği deniz diyor ki:

  sadece lisans mezunlarımı bu sertifikayı alabiliyor önlisans mezunu alabilecekmi bilginiz varmı

 16. ilhan ilhan diyor ki:

  alımlar ne zaman arkadaslar ? nerden takıp edecegız? 2012 kpss ile mi alınır acaba merak edyoruz?

 17. Seda Sönmez diyor ki:

  Arkadaslar Gazikent Üniversitesinde ben aile danışmanlığı eğitimi alıyorum.Cokta memnunum. İsterseniz iletişime geçebilirsiniz. 0212 275 19 29

  • didem didem diyor ki:

   bu sertifikayı almayanlar bu göreve alınmayacaklar mı? ben sosyoloji mezunuyum.bu sertifika gereklimi?

  • hasan boz diyor ki:

   bende aile danışmanlığı eğitimi almak istiyorum..bana bilgi verirseniz sevinirim

 18. buse sevimli diyor ki:

  ALLAH AŞKINA BU ALIMLAR NE ZAMAN OLACAK YA 2012 BİTECEK NERDEYSEE….BİR UMUT YOK ÇÜNKÜ TORPİL DEVREYE GİRECEK BELLİKİ AMA YİNEDE MEZUN SAYISI AZALACAK DİYE SEVİNMEK İSTİYORUM

 19. asya diyor ki:

  halkla ilişkiler mezunu arkadaşlar!!! bu bölüme faydalı eleman olacağınız inancındayım fakat bir sosyoloğun, bir sosyal hizmet uzmanının, bir psikoloğun iş tanımlarını okursanız bu atamada yer almaları babalarının hayrına verilen bahşiş değil…bu işin uzmanı oldukları için verilen bir haktır…en doğru kişiler oldukları için verilen bir haktır. herkesin yolu açık olsun… umarım adil bir seçim yapılmıştır, hakeden kazansın… bu mesleği sadece para kazanmak için değil, muhtaç insanların hayatlarına ışık tutabilecek insanların tecih edilmesi gerekli bence :))

 20. İbrahim AYDEMİR diyor ki:

  Maliye Mezunuyum.Alımların adil olmasını istiyorum.İş ve meslek Danışmanlığı sınavı gibi para için sınav açılmasın.Sınavı kazananlara bu konu hakkında bilgi verilmesi amacıyla belirli dönem kurs verilsin. SAYGILARIMLA

 21. nurdan tatar diyor ki:

  bakanım ben sosyal hizmetler önlisansmezunuyum sosyoloji pisikoloji sosyal hizmetler halkla hizmetler bölümleri hakkediyo bu vazifeyi lütfen alımların adil ölcülerde ve ilgili bölümlerde yapılmasını rica ediyoruz

 22. halkla ilişkiler ziya diyor ki:

  sayın bakanım aile danışamanlığı kadrolarının asıl halkla ilişkilercilere verilmesi gerektiğini düşünüyorum.. sayın Bakanım bu konuda yardımcı olabilirseniz…

 23. halkla ilişkiler yasin diyor ki:

  ben halkla ilişkilerci olarak aile danışmanlığının bizlere verilmesi gerektiğini düşünüyorum.

 24. a diyor ki:

  gerçekten bir alım olacak mı ya he ütopyalarda mı kalıcaz

 25. a diyor ki:

  gerçekten bir alım olacak mı ya he ütopyalarda mı kalıcaz

 26. sosyolog diyor ki:

  sayın bakanım sosyolog alımları ne zaman olacak ?

 27. ssylg 47 diyor ki:

  Bu ne yaa! Adam akıllı bir açıklama yapın ne zaman olacak bu alım

 28. yapı öğretmeni uğur diyor ki:

  siz sadece halkla ilişkilerciler alınsınız diyorsunuz da buna atanamayan her öğretmen başvurabilecek Fatma ŞAHİN daha önce bu açıklamayı yapmıştı siz neyi tartışıyorsunuz ki boş yere , umarım bir an önce gerçekleşir bu 3000 alım

 29. ayten öztürk diyor ki:

  Ben çözümü buldum çocuklar her üniversiteyi bitireni alsınlar yoksa hak geçer benim çocugum için herkes için boşunamı ugraştınız dersler kitaplar üniversite mezunu her şeyi bilir çalışırda İNŞALLAH her bölümden alınır.BEKLİYORUZ.

 30. eren cem diyor ki:

  ne zaman ne zaman ne zaman bekle bekle bekle.

 31. derya deniz diyor ki:

  2009 sosyoloji mezunuyum.hala bi işm yok.alımla ilgili aylardır hbr yapılıyor fakat resmi bi dayanaktan yoksun söylemler.açıkcası cnn de bakanın açıklaması beni ümitlendirmişti sonuçta en yetkili ağızdan duyduk alımları.ama benm umudum tükenmekte aylardır takip etmekten fenalık geldi sınava da çalışmak içimden gelmiyor.sanırım başka baharlara kalacak alımlar.herkes umutlandığı ile kalack üzgünüm gidişhat bu yönde.bi de çok basit tatışmalara giriliyor, yok iletişimci anlar yok halkla ilişkiler tam uzmanlık alanı yok 4001 olmalı bu nedir arkadaşım ya.daha fazla birşey söylemek istemiyorum……

 32. ferdisahin diyor ki:

  birde sitedeki alım sayfasını kapatmışlar bakamıyoruz da…

 33. ferdisahin diyor ki:

  bu başvuruda kaydet tıkladım ama başvuru kabul edildi mi edilmedi mi bilmiyorum açıklamada yok ne yapmam gerek şimdi, yardım edermisiniz

 34. sosyal bılımler diyor ki:

  bu konuyla ilgili bakanlık bi açıklama yapmalıııııııııııııııııııııı……

 35. gazel akın diyor ki:

  bu alımlar ne zaman olacak bizimle kukla gibi oynuyorlar.mart bitecek daha bir açıklama yok.bilgisi olan lütfen açıklama yapsın.daha ne zamana kadar bekleyeceğiz.:((

 36. fizikçi diyor ki:

  sayın bakanım fen edebiyatçilar ölsün mü?
  bizi de sevindirseniz olmaz mı?
  en azından 4001 olsun

 37. sosyolog diyor ki:

  bunların alacagı yok kardeşler insanı ancak kandırırlar ya almayacaklarlarsa bırakta millet ders çalışsınlar

 38. matematikçi diyor ki:

  neden 4001 olmasın ki.

  • ayse sosyo.. diyor ki:

   zaten psikoloji sosyolji iletişim dısında kadro kalınca diğer bölümlerden de alım olabilcek bir.. ikincisi de burada sosyolog ve psikologlar dururken alaksız bölümlerin mezunları lütfen yorum yapmasınlar komık oluyor

 39. çocuk gelişimci diyor ki:

  bunca zamandır eski ismiyle sosyal hizmetler çocuk esirgeme kururmlarında görev yapmış üniverste çocuk gelişimi ve eğitimi mezunlarını nasıl unutursunuz sayın bakanım.biz bu alanda yeni değiliz eskiden de vardık.Bir ailenin danışmanlığını yapabilmeniz için temel taşı olan çocuk konusunda gerekli eğitime sahip olmalısınız.Ve bu eğitimi aileye aktarma yetisini barındırmalısınız.Biz hacettepe çocuk gelişimi ve eğitimi mezunları bu yetilerin hepsine sahip bir donanımla yetiştik ve aile ve sosyal politikalar bakanlığında çalışabilmekteyiz.Değerlendilmesi dileğiyle.

 40. sosyolog mamo diyor ki:

  ağustos dediniz ekım yok aralık olmadı ocak bıtti mart bitecek bir haber yok 2012 sınavı gelecekkkkkkkkkkkk

 41. sosyolog mamo diyor ki:

  palavra -avutma -bekletme-umut verme vs,……………..

 42. iletişimciler diyor ki:

  sayın bakanım aile danışmanlığı kadrolarına iletişimcilerde atanmalıdır; aile danışmanlığı kadrolarında iletişimcilerde gerekli bilgiyle çalışabileceklerdir…gereği sizlerin

 43. halkla ilişkiler diyor ki:

  ben halkla ilişkiler ve tanıtım lisans okuyorum atamalar ne zaman başlayacak ve biz aile danışmalığı konusunda yeterli bilgiyi alıyoruz.Bu kadrolarda halkla ilişkiler mezunları görevlendirilirse iyi olacaktır…

 44. Tülay Yılmaz diyor ki:

  Ben önlisans sosyal bilimler mezunuyum. Sosyal Bilimciler de alınacak mı? toplum için faydalı olunacağına inanıyorum. bu konuda bilgi vermenizi rica ediyorum.

 45. züleyha çakır diyor ki:

  atamalar hakkında bilgi almak istiyorum.nereye baksam net bilgi yok .bilgi sahibi olan lütfen yardımcı olabilirmi?

 46. yildiz diyor ki:

  Nekadar bencilsiniz yaa:s nyse istdqnz kadar knusun sosyoloji,psikoloji mezunlarida alinck..

 47. halkla ilişkiler nurdan diyor ki:

  ben halkla ilişkiler lisans okuyorum aile danısmanlığı kadrolarında bizlere de kadro verilsin… bu işin asıl uzmanları halkla ilişkiler lisans mezunlaırdır…

 48. halkla ilişkiler ezgi diyor ki:

  aile danışmanlığı kadroları iletişim fakültesi mezunlarına verilmelidir ve türkiyedeki aile sorunları kökten bir çözüme kavuşmalıdır….

 49. halkla ilişkiler ali diyor ki:

  aile danışmanlığı konusunda yeterli bilgiye ve gerekli sorun çözme yeteneğine iletişim fakültesi halkla ilişkiler bölümü lisans mezunları sahiptir. Aile Danısmanlığı konusunda uzman kişilerdir asıl kadrolar bu alana verilmelidir…

 50. halkla ilişkiler yunus diyor ki:

  aile danışmanlığının tam olarak donanımlı uzmanları Halkla ilşkiler lisans mezunlarıdır…

 51. halkla ilişkiler ebru diyor ki:

  sayın aile ve sosyal politikalar bakanımız aile danışmanlığı konusunda uzmanlar halkla ilişkiler lisans mezunlarıdır. Bu uygulamalarda gerekli bilgi ve yeteneğe sahip olan ”Halkla ilişkiler lisans mezunları aile danışmanlığı kadrosunda görev alırsa uygulamalar daha basarılı sonuç verecektir…

 52. halkla ilişkiler ahmet diyor ki:

  Aile danışmanlığı çok güzel bir proje ve şimdiye kadar uygulanması gecikmiştir. ancak aile danısmanlığı halkla ilişkiler lisans mezunlarının bu uygulamayı yapması çok daha doğru olacaktır….

 53. SERA diyor ki:

  çok güzel bir çalışma olacaktır.ben sosyoloji okuyorum ama mayısta mezun olacağım alımlar martta yazıyor.acaba temmuz 2012 kpss inden de bu sayıda bir alım yapılacak mıdır?

 54. halkla ilişkiler ziya diyor ki:

  aile ve meslek danışmalığı konusunda halkla ilişkiler uzman eğitilmiş bireyleri topluma kazandırmaktadır. bu sebeple ailenin işlevlerini bilmekte ve bunun sorunlarında çözüm gücüne sahiptirler.

 55. halkla ilişkiler yasin diyor ki:

  halkla ilişkilerciler aile ve meslek danısmanlığı konusunda uzman kişilerdir ve aileye ait sorunlarda çözüm yollarını en iyi biçimde üretecektirler… gereği siz sayın vekillerimize…

 56. halkla ilişkiler ziya diyor ki:

  aile ve aile sorunlarına çözüm arama konusunda halkla ilişkilerin gerekli olduğunu ve yeterli donanımla bu konulara eğildikleri ortadadır. Halkla ilişkilerciler sorun çözmede kaynak üreten ve destek sağlayan yapıya sahiptirler.

 57. şahin karataş diyor ki:

  Başvuruların tarihi belli değil şartlar nelerdir.

 58. barış kahraman diyor ki:

  kurumlar arası geçiş hakkı var mı

 59. emel gkblk diyor ki:

  Bakanlıktan bir açıklama bekliyoruz,başvuruların ne zaman olacağına dair yetkililerin ve medyanında bu konunun üzerinde durması gerektiğini düşünüyoruz..

 60. sosyolog ayse diyor ki:

  bugun 17 aralık artık ne guvenımız kaldı ne de inancımız neden emekler sömurulmeye mahkum bırakılıyor

 61. duygu diyor ki:

  aralık ayının 12 si bugün. neden hala netlik yok??

 62. sosyolog diyor ki:

  her gün bakıyorum ama nafile başvuru ne zaman nasıl olacak belli değil herzaman herşeyi son dakikaya getirmeseler olmaz

 63. FELSEFECİ NURCAN diyor ki:

  aralıkta teorik eğitim var diyorsunuz da başvurular ne zaman şartları ne

Haber Hakkında Yorum Yapın